Всички се променя за потребителите на iPhone. През тази година вече се случи най-голямата промяна в изпращането на текстови съобщения от десетилетие насам - Apple прие дългоочакваната услуга RCS. А следващия месец всичко ще се промени отново, като потребителите на iPhone ще могат да сменят приложенията за съобщения по подразбиране. Но има ново сериозно предупреждение, че потребителите на iPhone и Android трябва да внимават какво изпращат като текстови съобщения.
Макар че Apple въведе RCS, тя прие стандартен протокол, който все още не включва криптиране от край до край, което защитава Google Messages между потребители на Android, iMessages между потребители на Apple или такива като WhatsApp. Можеше да се осигури интеграционен слой с Google Messages, който да осигури тази защита още при стартирането, но това не беше направено, което остави потребителите в риск.
Google и Samsung току-що публикуваха редица похвални изказвания за RCS, като отбелязаха, че тя вече преодолява разликата между Android и iPhone. Но в една бележка под линия се признава този очевиден проблем. „Samsung и Google приветстват новата ера на по-безпроблемни, междуплатформени съобщения“, се казва в документа. „С най-новата версия на iOS, поддържаща RCS, ползите са достъпни и извън екосистемата на Android“, но предупреждава, че „криптирането е налично само за комуникация между Android и Android“. Казано много просто - това означава, че текстовите ви съобщения могат да бъдат прихванати и прочетени от други хора.
Моментът е важен и това се случва точно когато липсата на сигурност при общите клетъчни текстови съобщения отново попадна в заглавията на вестниците, този път поради последните твърдения за китайски хакери, които са се развихрили в различни мрежи.
Както предупреди един американски сенатор в миналия петък, тези китайски хакери вече „имат достъп до всяка една от нашите големи телекомуникационни компании. Те са проникнали в тях. Могат да четат съобщенията ви и да чуват разговорите ви. Въпросът е само кого искат да слушат и кого не“.
Това се случва след разкритията, че китайската „Солен тайфун“ - група, тясно свързана с Министерството на държавната сигурност на Китай - е проникнала в мрежите на САЩ, като се е спотайвала незабелязано „повече от година“. Въпреки че реториката на сенатора е пресилена, поне що се отнася до обикновените потребители, които не представляват интерес за китайските държавни шпиони, грубите факти са, че съдържанието - независимо дали е глас, текст или данни - или е криптирано от край до край, или не е.
SMS съобщенията не са много по-добри от отворените данни, предавани в отворени мрежи. RCS е по-добър, но все още зависи от капризите на мозайката от клетъчни мрежи, през които се предава съдържанието ви.
Ясно е, че има предупреждение за потребителите на iPhone, които би било добре да използват WhatsApp или друга напълно криптирана платформа по подразбиране и да я зададат като чат приложение по подразбиране, когато бъде активирана с iOS 18.2.
Но това е предупреждение и за потребителите на Android. Налице е стремеж съобщенията на Google да станат стандарт в цялата екосистема на Android, като Samsung вече се отказва от собствената си алтернатива в полза на тази на Google. „В продължение на години работихме усилено, за да направим RCS стандарт за подобрени междуплатформени съобщения, а Samsung изигра важна роля за все по-широкото приемане на RCS“, заявява Самир Самат от Google.
Сигурността обаче беше подценявана и сега това ще стане видно. Тя трябваше да бъде крайъгълен камък на актуализацията на iMessage за iOS 18 и не трябваше да има кросплатформена RCS интеграция и кампания, докато това не бъде направено.
Асоциацията GSMA, която определя стандартите за мобилни устройства, и Google обещаха, че криптирането от край до край ще се появи в RCS, макар и без график и с усещането, че това е реакция на слабостите в сигурността на iOS 18, които се появиха на първите страници на вестниците. Apple мълчи по този въпрос и оттогава изненадва потребителите с опцията за приложения по подразбиране в iOS 18.2.
И така, обърнете внимание на предупреждението на Samsung, независимо дали сте с Android или iPhone.
Снимка: Unsplash
Виж още: Рекламен гигант иска да управлява операционната система на следващия ви телевизор