
Използвали ли сте някога „123456“, „admin“ или „password“ като парола за личен или служебен акаунт? Ако е така, за съжаление не сте единствените и излагате на риск себе си и работодателя си.
Публикуваното миналия петък от изданието за новини и изследвания в областта на сигурността Cybernews ново проучване на повече от 19 милиарда изтекли пароли показва, че хората все още разчитат на модели, които ги правят уязвими за атаки и компрометиране.
За целите на проучването Cybernews разглежда идентификационни данни, изтекли при 200 различни инцидента през последните 12 месеца. Използвайки различни инструменти за киберразузнаване, изданието успя да определи такива фактори като дължина на паролата, състав на символите и използване на специални знаци и цифри.
Според анализа „мързеливи“ пароли като „1234“, „123456“, „password“ и „admin“ все още са доста разпространени. Cybernews открива „1234“ в почти 4% от паролите, което е повече от 727 милиона. С две допълнителни цифри - „123456“ се появява в 338 милиона пароли. И „password“, и „123456“ са сред най-популярните пароли поне от 2011 г. насам.
Един от проблемите е, че много системи и продукти се предлагат с пароли по подразбиране, като например рутерите с „admin“ и като потребителско име, и като парола. Твърде много хора никога не си правят труда да променят настройките по подразбиране, дори и в бизнес или индустриална среда, оставяйки своите акаунти и оборудване уязвими за атаки.
Огромните 94% от паролите са използвани многократно или са дублирани, а сред повече от 19 милиарда проучени пароли само 1 милиард, или 6%, се считат за уникални и следователно относително сигурни.
Освен обичайните виновници други думи и термини често се появяват като пароли. Много хора избират името си за парола или поне за част от него. Името „Ана“ се появява в 1% от изтеклите пароли, или 178 милиона. Попкултурата също е популярна тема. Cybernews разкри милиони хора с пароли като Mario, Joker, Batman и Thor.
Позитивни думи като love, dream, joy и freedom („любов“, „мечта“, „радост“ и „свобода“) бяха открити в милиони пароли. От друга страна, нецензурните изрази намират място в паролите, като няколко ругатни са използвани от милиони хора.
След това Cybernews установи, че много хора (42%) използват пароли с 8 до 10 символа, като най-популярни са осемте символа. Това вероятно се дължи на факта, че много онлайн системи не позволяват пароли, по-кратки от осем знака. Около 27% използват само малки букви и цифри, но не и главни букви или специални символи.
„Разпространението на слаби, многократно използвани и прости пароли в различните платформи значително увеличава риска от кибератаки“, се казва в доклада. „Ако използвате повторно пароли в множество платформи, пробив в една система може да компрометира сигурността на други акаунти, създавайки ефект на доминото. Дори и да няма компрометиране, хакерите могат да се възползват от общи модели на пароли.“
Снимка: Unsplash/Cybernews
Виж още: Пробив в електроземеделието: ново научно откритие може да изхрани 136 млрд. души