В цяла Европа недостигът на умения се превръща в основно предизвикателство. Според Съвета на Европейския съюз това се дължи на демографските промени, търсенето на нови умения и лошите условия на труд в някои сектори.

В допълнение към това в неотдавнашен доклад се подчертава, че около 42% от европейците нямат основни цифрови умения, включително 37% от работещите.

Бързото развитие на изкуствения интелект увеличава натиска. Макар че изкуственият интелект предлага на ЕС възможност за засилване на иновациите и конкурентоспособността на блока, все още има разлика между необходимите и наличните умения.

Нов анализ на De Nederlandsche Bank (DNB) установи, че през следващите десетилетия ръстът на работната сила в Нидерландия рязко ще намалее. В него се казва, че в нидерландската работна сила има повече свободни работни места, отколкото безработни, и че тази тенденция ще се запази.

Подобна е съдбата и на Германия, където в доклада на Indeed за тенденциите в областта на работните места и наемането на персонал за 2025 г. се посочва, че търсенето на работна ръка продължава да се охлажда, особено сред професионалните групи с най-високи заплати. Докладът установява също така, че в средносрочен план Германия е изправена пред недостиг на квалифицирани работници.

Според Indeed ситуацията във Франция е много сходна. „През 2025 г. се очаква увеличението на заплатите и покупателната способност да остане ограничено, а равнището на безработица във Франция ще остане близо до сегашните си нива“, отбелязва в доклада си.

Равнището на безработица във Франция се колебае около 7.4% благодарение на несъответствието между търсенето и предлагането на работници, което отчасти се дължи на недостига на квалифицирани кадри. На макроравнище тези тромави европейски пазари на труда не са добър знак и е ясно, че трябва да се свърши много работа, за да се решат по-широките проблеми, свързани с недостига на умения. Но на микроравнище или в личен план софтуерните инженери и специалистите в областта на технологиите имат много възможности.

Ако притежавате подходящите умения, особено в областта на изкуствения интелект и разработването на софтуер, възможности за кариерно развитие определено има.

Последното проучване на Stack Overflow сред разработчиците показва, че най-популярните роли в областта на програмирането са за разработчици на пълен пакет, back-end и front-end. Те са следвани от разработчици на настолни компютри или корпоративни приложения, както и на мобилни и вградени приложения. За общността на разработчиците JavaScript запазва дългогодишното си място на първо място, следван от SQ, HTML/CSS, Python и TypeScript.

От друга страна, неотдавнашният доклад Octoverse на GitHub установи, че в платформата JavaScript е изместен от предишното си място от Python. Това е език с многобройни приложения, особено в търсените области на науката за данните и машинното обучение, благодарение на неговата простота и обширни библиотеки.

GitHub казва, че това е „първата мащабна промяна, която наблюдаваме в първите два езика от 2019 г. насам - и тя говори за възхода на Python, който съпътства бума на генеративния изкуствен интелект, който наблюдаваме през последните две години“.

По-старите езици също се възраждат. Според данни на Developer Nation Java например ще набере над осем милиона нови разработчици от 2021 до 2023 г. Той може да е на повече от 20 години, но неотдавнашното нарастване на популярността му се дължи на използването и универсалността му в облака и интернет на нещата.

C++ остава популярен според индекса TIOBE, където в момента е на втора позиция. Това се дължи на неговата производителност и мащабируемост, особено в области като вградени системи, разработване на игри и софтуер за финансова търговия.

Снимка: Unsplash

Виж още: Това са най-продаваните игри в Steam за 2024 г.: Apex Legends, Elden Ring и Baldur's Gate 3 са на върха