Според доклад на TechXplore южнокорейският Изследователски институт по електроника и телекомуникации (ETRI) е обявил, че е разработил система за наблюдение с изкуствен интелект, която може да е стъпка към реална версия на екипа „Престъпност“ от филма Minority Report. Системата интегрира кадри от видеонаблюдение, статистически данни за престъпленията, данни за позициониране и други данни, за да търси сигнали и да прогнозира вероятността да се случи престъпление. Тази технология, наречена Dejaview, сравнява текущите екологични и социални модели и записи на минали криминални случаи, за да прогнозира евентуални престъпления.

Dejaview използва две различни технологии, за да предвиди вероятността за извършване на престъпление в даден район. Първата анализира исторически данни за престъпна дейност и ги съпоставя с други фактори, например местоположение и време. Ако в даден район има многобройни съобщения за престъпления, извършени късно вечер, системата с изкуствен интелект ще го отбележи като място с висок риск в своята топлинна карта на престъпността, което ще позволи на полицейското управление, отговарящо за района, да отдели повече служители за възпиране на потенциални престъпници.

Като предоставят на правоприлагащите органи топлинна карта на района, който покриват, те могат да видят потенциални горещи точки на престъпност в реално време чрез прогнозна карта на престъпността (PCM). Това дава възможност за по-добро разпределение на полицейските служители и за по-ефективно покритие.

PCM е съставена от над 32 656 отделни клипа от видеонаблюдение, събрани в продължение на три години, считано от 2018 г.

В крайна сметка това трябва да помогне на полицията да бъде по-активна, вместо просто да реагира на събитията, когато те се случат. Ако данните, които системите с изкуствен интелект използват, се актуализират активно, тогава те биха могли да проследяват промените в момента на тяхното настъпване. Ако има силно полицейско присъствие в район, склонен към престъпления, престъпниците може да се преместят в други райони, за да извършват незаконните си дейности. Но ако Dejaview може да предвиди къде ще се случи това, тогава правоприлагащите органи биха могли да спрат разширяването на престъпността в други райони.

Dejaview обаче използва и друга по-спорна технология, наречена „индивидуално ориентирано прогнозиране на рецидивизма“. Tя се прилага стриктно само за лица, за които се счита, че са изложени на висок риск от извършване на друго престъпление. Системата с изкуствен интелект ще проследява движението на тези лица и ще открива дали те са нарушили ограниченията за местонахождението си (например тези, които са под домашен арест или са предсрочно освободени). Но освен това тя би могла да определи дали конкретното лице се е отклонило от ограниченията си поради основателни причини (като работа или спешен случай). След това тази технология с изкуствен интелект би могла да анализира поведенческите модели на това лице и да изчисли вероятността то да се върне към престъпните си навици.

Изследователите вече са тествали системата с помощта на Асоциацията за телекомуникационни технологии (TTA) и твърдят, че PCM е имала ефективност на предсказване на престъпления от 82.8%.

Екипът има за цел да разработи Dejaview като система, свързана с безопасността, която да бъде внедрена във високорискови зони като летища, енергийни съоръжения, големи обществени събития и др.

Снимка: Unsplash

Виж още: 1.8 милиарда години от движението на тектоничните плочи на Земята минават пред очите ви за 1 минута (ВИДЕО)