Потенциалът на генериращия изкуствен интелект да позволи на злонамерени лица без усилие да се представят за вас е като от кошмарите. За да се пребори с това, най-голямата видео платформа в света YouTube вече дава възможност на хората да поискат премахване на съдържание, генерирано от изкуствен интелект, което имитира външния им вид или гласа им, разширявайки досегашните си леки предпазни мерки за технологията.

Тази промяна беше тихо добавена в актуализация на Насоките за поверителност на YouTube миналия месец, но за нея не беше съобщено, докато TechCrunch не я забеляза тази седмица. YouTube разглежда случаите, в които изкуственият интелект се използва "за промяна или създаване на синтетично съдържание, което изглежда или звучи като вас", като потенциално нарушение на неприкосновеността на личния живот, а не като въпрос на дезинформация или авторско право.

Подаването на заявка обаче не е гаранция за премахване, а посочените от YouTube критерии оставят възможност за значителна двусмисленост. Някои от изброените фактори, които YouTube твърди, че ще вземе предвид, включват дали съдържанието е разкрито като "променено или синтетично", дали лицето "може да бъде уникално идентифицирано" и дали съдържанието е "реалистично".

Но тук се появява една огромна и позната вратичка: ще бъде взето под внимание и дали съдържанието може да се счита за пародия или сатира или - още по-неясно - дали съдържа някаква стойност за "обществения интерес" - мъгляви квалификации, които показват, че YouTube заема доста мека позиция тук, която в никакъв случай не е насочена срещу ИИ като цяло.

В съответствие със своите стандарти по отношение на всяка форма на нарушаване на поверителността YouTube заявява, че ще разглежда само искове от първа страна. Само в изключителни случаи, като например, че лицето, за което се представя, няма интернет, че е непълнолетно или че е починало, ще бъдат разглеждани искове от трети страни.

Ако искът бъде уважен, YouTube ще даде на нарушителя 48 часа, за да предприеме действия по жалбата, което може да включва съкращаване или замъгляване на видеото, за да се премахне проблемното съдържание, или пълно изтриване на видеото. Ако качващият не предприеме действия в срок, видеоклипът му ще бъде подложен на допълнителен преглед от екипа на YouTube.

"Ако премахнем видеоклипа ви заради нарушаване на неприкосновеността на личния живот, не качвайте друга версия със същите хора", се казва в насоките на YouTube. "Сериозно се отнасяме към защитата на нашите потребители и временно прекратяваме акаунти, които нарушават неприкосновеността на личния живот на хората."

Тези насоки са много добри, но истинският въпрос е как YouTube ги прилага на практика. Както отбелязва TechCrunch, платформата, която е собственост на Google, има свои собствени залози в областта на ИИ, включително пускането на инструмент за генериране на музика и бот, който обобщава коментарите под кратки видеоклипове - да не говорим за далеч по-голямата роля на Google в надпреварата за ИИ като цяло.

Това може да е причината, поради която тази нова възможност за искане на премахване на съдържание с ИИ дебютира тихо, като продължение на инициативата на YouTube за "отговорен" ИИ, която тя започна миналата година и която влиза в сила сега. През март тя официално започна да изисква оповестяване на реалистично съдържание, генерирано от ИИ.

При всичко това подозираме, че YouTube няма да бъде толкова щастлив при свалянето на проблемно съдържание, генерирано от ИИ, колкото е при прилагането на ударите за авторски права. Но това е поне леко окуражаващ жест и стъпка в правилната посока.

Снимка: Unsplash

Виж още: Ако искаме хора да живеят на Луната се нуждаем от космическа медицина