Alcon Entertainment съди Илон Мъск, Tesla и Warner Bros. за това, което твърди, че е „масивна икономическа кражба“, след като Мъск е използвал нещо, което прилича на генерирано от изкуствен интелект изображение, напомнящо на Blade Runner 2049, за да популяризира новия самоуправляващ се автомобил на Tesla - Robotaxi.

Жалбата се отнася до изображение, което се появява по време на ключовата презентация на Мъск и което има за цел да покаже как Tesla се опитва да избегне мрачно бъдеще като това, което е изобразено в продължението на филма на Денис Вилньов от 2017 г. Мъск дори се позовава на Blade Runner, когато говори за изображението, като казва: „Виждаме много научнофантастични филми, в които бъдещето е мрачно, безрадостно... това не е бъдеще, в което искате да бъдете. Обичам Blade Runner, но не знам дали искам това бъдеще. Може би искаме някои неща, но не и мрачния апокалипсис“.

Alcon, продуцентската компания, която стои зад Blade Runner 2049, твърди в жалбата си, че Tesla е поискала разрешение да използва „емблематично статично изображение“ от филма по време на събитието си, но е отказала разрешение. След това твърди, че Tesla все пак е решила да използва изкуствен интелект, за да създаде фалшиво изображение, базирано на филма.

„През тези 11 секунди Мъск се опитваше неловко да обясни защо показва на публиката снимка от Blade Runner 2049, когато трябваше да говори за новия си продукт. Той наистина нямаше никаква достоверна причина“, се казва в жалбата. „Мъск привидно прикани световната аудитория да помисли за възможностите на колата в съпоставка с измисленото бъдеще на Blade Runner 2049, но всичко това излъчваше усещане за прикрит повод да се свърже колата на Теslа със силни холивудски марки в момент, когато Tesla и Мъск са в конфликт с Холивуд. Това е истината.“

По-нататък в жалбата се твърди, че договорите, свързващи Blade Runner 2049 и автомобилни марки, са имали „осемцифрени цени в долари“, като самият Мъск е наречен „проблематичен“ и същевременно е обвинен в „масово засилено, силно политизирано, капризно и произволно поведение“. Мъск все още не е отговорил на съдебния иск.

Освен самия Мъск в жалбата като ответници са посочени и Tesla и Warner Bros. Discovery, тъй като последната е собственик на сцената, на която е била изнесена основната презентация на Robotaxi. Alcon търси обезщетение за вреди поради това, което твърди, че е нарушение на авторските права и опит за приписване на подкрепата ѝ за продукта.

Що се отнася до Robotaxi (или Cybercab), разкрит на 10 октомври, той трябва да бъде пуснат на пазара някъде преди 2027 г. „Мисля, че това ще бъде едно славно бъдеще“, каза Мъск по време на събитието.

Снимка: Unsplash/Tesla Motors/Alcon Entertainment

Виж още: Първата 24 Gb GDDR7 DRAM памет от Samsung е нов тласък за интеграцията на ИИ