
Американската астронавтка Никол Айерс засне впечатляваща гледка на явление, известно като „спрайт“, което се разпалва над интензивна гръмотевична буря - и то докато е в орбита на 400 км над Земята на борда на Международната космическа станция (МКС).
„Спрайтовете са т.нар. TLE, или преходни светлинни събития, които се случват над облаците и се предизвикват от интензивна електрическа активност в гръмотевичните бури долу“, пише Айерс в публикация в X, в която показва изображението. „Имаме чудесна гледка над облаците, така че учените могат да използват този тип снимки, за да разберат по-добре формирането, характеристиките и връзката на TLE с гръмотевичните бури.“
Ярките, многоцветни спрайтове са сред най-слабо разбраните и визуално впечатляващи електрически явления, за които е известно, че се проявяват в горните слоеве на земната атмосфера по време на интензивни гръмотевични бури. Според НАСА те обикновено се появяват на около 80 км над повърхността на планетата вследствие на мощни мълнии, като придобиват редица неземни форми, съставени от сложни, подобни на пипала черти и шлейфове от червена светлина.
Въпреки това гигантският спрайт, който Айерс успява да види, е особено впечатляващ екземпляр, който се издига високо над осветените от светкавици облаци и навлиза в горните слоеве на земната атмосфера над Мексико и САЩ.
През последните няколко години НАСА работи по гражданския научен проект Spritacular, който моли членовете на обществеността да предоставят снимки на наблюдения на TLE в опит да дадат на научната общност данни, които могат да бъдат използвани за разкодиране на явлението.
Тези усилия сега се подкрепят от орбитални кадри на грандиозните събития, включително от множество астронавти на борда на МКС, които - подобно на Айерс - са приели фотографията като творческа дейност по време на престоя си на станцията.
Със сигурност продължават да съществуват много въпроси, свързани с естеството на спрайтовете, как и защо се образуват и как взаимодействат със заобикалящата ги атмосфера - но може би скоро ще получат някои отговори.
Снимка: Unsplash/Nichole Ayers, NASA
Виж още: Природата намира начин: Северният ледовит океан е поддържал живот и през най-студените години