Китовете пеят, косатките пищят, а морските костенурки крякат, но акулите са по-скоро горди и мълчаливи. Сега изследователите съобщават за първите доказателства, че акулите също издават звуци.

Учени от Нова Зеландия изследват слуха на акули, държани в плен, когато забелязват, че един вид акула, наречена риг (Mustelus lenticulatus), издава в аквариума звуци на щракане. Вид акула с малки до средни размери, те живеят в естуарите и край бреговете на Нова Зеландия, където се хранят с раци и други ракообразни.

Животинските звуци са сравнително често срещани в океана. Само сред гръбначните животни повече от 1000 вида костни риби хъркат, стенат и лаят. Някои от тях свиват мускулите около плавателния си мехур, а други скърцат със зъби, докато се бият, ухажват или чифтосват. Преднамерените звуци са много по-рядко срещани сред хрущялните риби - класът, който включва акулите, скатовете и скатовете. През 1970 г. изследователите за първи път съобщават за щракане, когато сръчкват пленен скат, както и за защитно поведение, например повдигане на бодливата му опашка. Напоследък подобни звуци са наблюдавани и при диви скатове.

Подобно на скатовете, акулите от гореспоменатия вид могат да издават шум, като щракат с плоските си зъби, които са тъпи и могат да смажат плячката. Акулите чуват предимно нискочестотни шумове, а кликовете, които издават, са с по-висока честота, което предполага, че не са предназначени за комуникация с други акули от вида. Възможно е те да са отбранителна тактика. Морските бозайници, които се хранят с платформи, като леопардовите тюлени, могат да чуват в честотния диапазон на кликовете на платформите, но изследователите се питат дали няколко клика биха възпрели нападение. Според екипа звуците може да са част от реакцията им на уплаха. Това е така, защото акулите щракват, когато за пръв път са притеснявани в аквариума, но след няколко минути се успокояват.

Снимка: Unsplash

Виж още: Гъвкавият iPhone ще има панти от течен метал, които не се деформират