В годишния доклад на Международната федерация по роботика (IFR) се посочва, че Китай е изпреварил Германия по използване на роботи в промишлеността, което подчертава предизвикателствата, пред които е изправена най-голямата европейска икономика от Пекин.
По отношение на гъстотата на роботите, важен показател за международни сравнения на автоматизацията на производствената индустрия, Южна Корея е световен лидер с 1 012 робота на 10 000 служители, което е с 5% повече от 2018 г., заяви IFR.
Сингапур се нарежда на следващо място, следван от Китай с 470 робота на 10 000 работници - повече от два пъти по-висока гъстота от тази през 2019 г. За сравнение, в Германия, която има годишен ръст от 5% от 2018 г. насам, на 10 000 служители се падат 429, посочва IFR.
„Китай е инвестирал много в технологии за автоматизация и през 2023 г. се нарежда на трето място по гъстота на роботите след Южна Корея и Сингапур, изпреварвайки Германия и Япония“, заяви президентът на IFR Такаюки Ито.
В миналото Германия разчиташе в голяма степен на индустриалната си база и износа, но е изправена пред все по-силна конкуренция от страна на страни като Китай. През 2024 г. тя очаква икономическо свиване за втора поредна година, което ще я превърне в страната с най-лоши показатели сред Г-7.
Снимка: Unsplash
Виж още: 7 млн. бройки от наследника на Nintendo Switch ще чакат най-ентусиазираните геймъри при премиерата