Изстрелването на първата мисия на НАСА до Луната с канадски и трима американски астронавти беше отложено за пореден път след продължително разследване на топлинния щит, използван в капсулата за екипажа на мисията.
Мисията Artemis II, която трябваше да излети в края на 2025 г., сега ще стартира не по-рано от април 2026 г. Мисията ще изпрати астронавтите на НАСА Рийд Уайзман, Виктор Глоувър и Кристина Кох заедно с астронавта на Канадската космическа агенция Джереми Хансен на пътешествие около Луната и обратно, тествайки ключови системи на космическата капсула „Орион“, като например апаратурата за поддържане на живота ѝ.
Следващата мисия на име Artemis III ще изведе астронавти на лунната повърхност в средата на 2027 г. с помощта на космическия кораб Starship на SpaceX - комерсиално построен и изстрелян космически кораб, който в момента се разработва.
Новината за забавянето идва след продължително разследване на проблеми, свързани с топлинния щит на космическия кораб „Орион“, които бяха открити по време на тестова мисия без екипаж в края на 2022 г. След като капсулата се върна на Земята, инженерите откриха, че овъглени парчета от топлинния щит - чиято задача е да предпази екипажа от температури от близо 5000 градуса по Фаренхайт по време на повторното влизане в атмосферата - са се откъснали неочаквано.
„Космосът е взискателен“, заяви администраторът на НАСА Бил Нелсън на пресконференция, на която обяви забавянето. Допълнителните месеци дават на екипите необходимото „време, за да се уверят, че капсулата „Орион“ е готова да достави безопасно нашите астронавти в Дълбокия космос и обратно на Земята.“
НАСА разкри основната причина за проблема, който отчасти се дължи на времето, което космическият кораб прекарва в атмосферата по време на повторното влизане в атмосферата. Агенцията определи, че топлинният щит ще бъде безопасен за Artemis II и нейния човешки екипаж, като промените в траекторията на връщане на космическия кораб ще ограничат времето, което той прекарва, понасяйки топлината на повторното навлизане.
„Понякога в Космоса закъсненията са мъчителни. Забавянето е мъчително и не е нещо, което обичаме да правим“, казва командирът на мисията Уайзман, но разследването е важно за бъдещето на лунните мисии на НАСА.
„Наистина оценяваме желанието да се поеме рискът действително да се забави и да се разбере основната причина, да се определи пътят напред и коригиращите действия за Artemis II и Artemis III.“
Въпреки че закъсненията могат да бъдат разочароващи, НАСА подчертава значението на внимателното планиране и стриктното тестване. Artemis II е важна стъпка не само за завръщането на хора на Луната, но и за полагането на основите на бъдещи мисии до Марс. С удължаването на сроковете агенцията се фокусира върху усъвършенстването на своите системи, за да гарантира, че тези амбициозни цели ще бъдат постигнати, без да се прави компромис с безопасността на астронавтите.
Програмата Artemis остава крайъгълен камък на визията на НАСА за устойчиво човешко изследване извън Земята и макар че пътуването може да е бавно, обещанието за нова ера в космическите изследвания продължава да пленява.
Снимка: Unsplash
Виж още: Дизайнер превърна емотикона на обувката на Apple в истинска маратонка, която можете да си купите