Електричеството може да се генерира от енергията на Земята, въртяща се през нейното собствено магнитно поле - поне според провокативно твърдение, изложено от физици тази седмица.

Констатациите са противоречиви, но интригуващи, казват изследователите пред сп. Nature. Ефектът беше идентифициран само във внимателно изработено устройство и генерира само 17 микроволта - част от напрежението, освободено при задействане на един неврон, - което затруднява проверката дали някой друг ефект не причинява наблюденията.

Ако феноменът е реален и устройството може да бъде увеличено, то може да генерира енергия без емисии, като същевременно остава статично, което може да бъде полезно в отдалечени места или за медицински приложения.

„Идеята е донякъде контраинтуитивна и се оспорва още от времето на Фарадей“, казва Пол Томас, почетен физик в Университета на Уисконсин - О Клер. Но експериментите, водени от Кристофър Чиба, физик от Принстънския университет в Ню Джърси, са много внимателно направени, добавя той. „Намирам го за много убедително и забележително.“

Други са съгласни, че резултатите са поразителни, но остават скептични. Ринке Вийнгарден, пенсиониран физик, който преди това е работил в Свободния университет в Амстердам, следва твърденията на авторите от 2016 г. и не успява да открие ефекта при собствените си експерименти през 2018 г. Той намира работата за много интересна, но „все още е убеден, че теорията не може да бъде правилна“.

На теория устройството ще работи по подобен начин на електрическа централа, в която преминаването на проводник през магнитно поле кара електроните да се движат, създавайки ток. Тъй като Земята се върти и част от нейното магнитно поле остава статично (поне според доказателство от 1912 г.), проводник на нейната повърхност ще се движи през някои компоненти на полето.

Обикновено това не би създало ток, тъй като в еднородно поле като земното електроните, усещащи този тласък, биха се пренаредили, за да създадат противоположна електрическа сила, оставяйки в крайна сметка зарядите статични (това не се прилага на места, където силата, която един проводник усеща, се променя постоянно като в генератор).

Но Чиба и колегите му казват, че са открили вратичка. Използвайки сложно изчисление, те показаха, че някои материали - с необичайни свойства и когато са оформени в цилиндрична тръба - могат да канализират магнитното поле на Земята в странна конфигурация. Това, твърдят те, би създало магнитен тласък, който електростатичната сила вътре в устройството не може да отмени, генерирайки ток.

За да демонстрират своята теория, изследователите изработват кух цилиндър, направен от мек магнитен материал, съдържащ манган, цинк и желязо. Докато контролираха други ефекти, те търсят напрежение и ток, преминаващи през устройството. Резултатът потвърди техните прогнози: те наблюдаваха малко напрежение от 17 μV, което зависеше от ориентацията на настройката по отношение на магнитното поле на Земята. Напрежението беше нула, когато използваха солидна част от проводника, а не куха тръба.

„Наблюдаваните напрежения са толкова малки, че има много потенциални фалшиви причини“, казва Вийнгарден, но той посочва, че екипът на Чиба е „положил големи усилия, за да се опита да избегне“ други ефекти, които биха могли да имитират техния прогнозиран феномен, като температурни вариации.

Необходими са повече доказателства, преди някой да може да заключи, че напрежението наистина е резултат от въртенето на Земята. Физиците биха могли да тестват дали експериментът дава различни резултати на различни географски ширини, както предполагат прогнозите. Тези сравнения не биха били лесни, но са наистина необходими с оглед на изненадващия резултат.

Ако друга група може да провери резултатите, Чиба казва, че следващата стъпка ще бъде да се опита да увеличи мащаба на устройството достатъчно, за да генерира полезно количество енергия. „Нашите уравнения показват как може да се направи подобно мащабиране, но това е много различно от демонстрацията, че това действително е възможно“, казва той.

Дори и да работи, методът няма да генерира енергия от въздуха. Това ще използва кинетичната енергия на Земята и по този начин ще доведе до забавяне на въртенето на планетата с течение на времето - макар и само леко. Ако техниката осигури всички нужди от електричество на Земята, които бяха около 11 трилиона вата през 2022 г., това ще забави въртенето на планетата със 7 милисекунди през следващия век, изчисляват авторите. Това е подобно на промяната в скоростта, причинена от природни явления като привличането на Луната и променящата се динамика в ядрото на планетата.

Снимка: Unsplash

Виж още: Как да извлечем максимума от изкуствения интелект на телефона си?