
Не е необходимо да се провеждат задълбочени изследвания и проучвания, за да бъдат открити нови микроорганизми на Земята. Всъщност изследователите наскоро се натъкнаха случайно на нов вид на изследователски кораб и той крие някои изненади.
Всичко се случило, когато „Синята чапла“ - кораб, принадлежащ към изследователския флот на Университета на Минесота в Дулът, посветен на изучаването на Големите езера, трябвало да бъде изваден от водата за ремонт. Докато корабът се намирал в корабостроителницата на Големите езера, върху кормилото му, на топло, без кислород и мазно място, било открито странно вискозно вещество.
След това уникално откритие изследователите от Университета на Минесота в Дулът (UMD) решават да го изследват. Те доказват, че това вещество принадлежи на нов микроорганизъм. За да опишат външния вид на това вещество, изследователите го оприличиха на катран или желе.
Проф. Коди Шейк разказва пред Sciences et Avenir: "Смятаме, че този организъм също принадлежи към неизвестен род. Все още работим по филогенетичната реконструкция на тази група, за да потвърдим напълно, че става въпрос за нов род."
Наречен ShipGoo001, този вид е уникален и живее в биофилм с други микробни видове. Според университета някои от тези видове вече са били открити в петролни кладенци и катранени ями. Освен това Коди Шейк добавя следното в прессъобщението на университета: "Най-голямата изненада беше, че в корабната слуз изобщо има живот. Мислехме, че няма да намерим нищо, но изненадващо открихме ДНК и тя не беше твърде унищожена, нито пък биомасата беше твърде ниска".
Въпреки това е необходимо да се проведат допълнителни изследвания на това откритие, както посочва Коди Шейк: "Самото слузесто вещество прилича на катран, много лепкаво и черно. Но в момента не разполагаме с микроскопски изображения на ShipGoo001, така че не знаем как точно изглежда". Изследователите вече са планирали да разкрият резултатите от генома на микроорганизма и изследванията, които ще проведат върху него. Това би трябвало да помогне на учените да разрешат и една доста значима загадка, защото, въпреки че водите на езерото съдържат кислород, този микроорганизъм се е образувал и развивал без този ценен газ, който все пак е необходим.
Снимка: Unsplash/University of Minnesota Duluth/V. COIT