Продава се: 54-килограмова скала. Очаквана цена на търга: от 2 до 4 милиона долара. Защо е толкова скъпо това парче камък? Това е най-голямото парче от Марс, намирано някога на Земята.

Sotheby's в Ню Йорк ще продаде на търг камъка, известен като NWA 16788 като част от разпродажба на тема естествена история, която включва и скелет на млад динозавър Ceratosaurus, висок повече от 1.8 метра и дълъг почти 3.3 метра.

Според аукционната къща се смята, че метеоритът е бил издухан от повърхността на Марс при масивен удар на астероид, след което е пропътувал 211 милиона километра до Земята, където се е разбил в Сахара. Ловец на метеорити го е открил в Нигер през ноември 2023 г., казват от Sotheby's.

Червеното, кафяво и сиво парче е с около 70 % по-голямо от следващото по големина парче от Марс, намерено на Земята, и представлява близо 7 % от целия марсиански материал, който в момента се намира на тази планета, казват от Sotheby's. Размерите му са почти 35 на 21 на 12 сантиметра.

„Този марсиански метеорит е най-голямото парче от Марс, което някога сме намирали“, казва в интервю Касандра Хатън, заместник-председател на отдела за наука и естествена история в Sotheby's. „Така че той е повече от два пъти по-голям от това, което преди смятахме за най-голямото парче от Марс.“

Това е и рядка находка. Има само 400 марсиански метеорита от общо над 77 000 официално признати метеорити, открити на Земята, казват от Сотбис.

Хатън добавя, че малко парче от остатъка от Червената планета е било извадено и изпратено в специализирана лаборатория, която е потвърдила, че то е от Марс. То е сравнено с различния химичен състав на марсианските метеорити, открити по време на космическата сонда „Викинг“, която кацна на Марс през 1976 г.

Изследването установи, че това е „оливин-микрогабровски шерготит“ - вид марсианска скала, образувана от бавното охлаждане на марсианска магма. Той има едрозърнеста текстура и съдържа минералите пироксен и оливин, казват от Sotheby's.

Повърхността му е стъкловидна, което вероятно се дължи на високата топлина, която го е изгорила при падането му в земната атмосфера, казва Хатън. „Така че това беше първата им подсказка, че това не е просто някаква голяма скала на земята“, каза тя.

Преди това метеоритът е бил изложен в Италианската космическа агенция в Рим. От Sotheby's не съобщават кой е собственикът му. Не е ясно кога точно метеоритът е паднал на Земята, но тестовете показват, че това вероятно се е случило през последните години, казаха от Sotheby's.

На свой ред, скелетът на младия Ceratosaurus nasicornis е намерен през 1996 г. близо до Ларами, Уайоминг, в кариерата Bone Cabin - златна мина за динозавърски кости. Специалистите сглобиха близо 140 фосилни кости с някои скулптурни материали, за да пресъздадат скелета, и го монтираха, така че да е готов за експониране, казват от Sotheby's.

Смята се, че скелетът е от късния юрски период, преди около 150 милиона години, казват от Sotheby's. Оценката му на търга е от 4 до 6 млн. долара.

Динозаврите цератозаври са били двуноги с къси ръце, които изглеждат подобни на тиранозаврите рекс, но са по-малки. Цератозавърските динозаври са достигали дължина до 7,6 метра, докато тиранозавърът рекс е бил дълъг 12 метра.

Скелетът е придобит миналата година от Fossilogic, базирана в Юта компания за препариране и монтиране на вкаменелости.

Снимка: Unsplash

Виж още: Не, това не е магия: учени от Оксфорд създадоха светлина от тъмнина