След приключване на поредица от тестове и внимателно обмисляне на вариантите НАСА обяви, че е в ход работа по преминаването на космическия телескоп „Хъбъл“ към работа само с един жироскоп. Въпреки че телескопът премина в безопасен режим на 24 май, където остава до приключване на работата, тази промяна ще позволи на „Хъбъл“ да продължи да изследва тайните на Вселената през това и следващото десетилетие, като по-голямата част от наблюденията му няма да бъдат засегнати.
От шестте жироскопа на космическия апарат в момента три остават активни. Те измерват скоростта на въртене на телескопа и са част от системата, която определя и контролира посоката, в която е насочен телескопът. През последните шест месеца един конкретен жироскоп все по-често връщаше дефектни показания, което накара космическия кораб да влезе в безопасен режим многократно и да преустанови научните наблюдения, докато телескопът очаква нови инструкции от Земята.
Този един жироскоп е в състояние на „насищане“, при което той показва максималната възможна стойност на скоростта на завъртане, независимо от това колко бързо се завърта космическият кораб. Въпреки че екипът многократно е успявал да пренастрои електрониката на жироскопа, за да върне нормалните показания, резултатите са били само временни, преди проблемът да се появи отново, както стана в края на май.
За да се върне към постоянни научни операции, НАСА преминава към нов режим на работа на космическия апарат, който отдавна обмисля: „Хъбъл“ ще работи само с един жироскоп, като ще запази друг жироскоп на разположение за бъдещо използване. По време на петата и последна обслужваща мисия на космическата совалка през 2009 г. на космическия апарат бяха инсталирани шест нови жироскопа. Към днешна дата три от тези жироскопи продължават да функционират, включително жироскопът, който в момента изпитва проблеми и който екипът ще продължи да наблюдава. „Хъбъл“ използва три жироскопа, за да постигне максимална ефективност, но може да продължи да извършва научни наблюдения само с един жироскоп. НАСА за първи път разработи този план преди повече от 20 години като най-добрия оперативен режим за удължаване на живота на „Хъбъл“ и позволяващ му успешно да предоставя последователни научни наблюдения с по-малко от три работещи жироскопа. Преди това, в периода 2005 - 2009 г., „Хъбъл“ работеше в режим с два жироскопа, който се различава незначително от режима с един жироскоп. През 2008 г. за кратко време беше демонстрирана работа в режим с един жироскоп, без това да се отрази на качеството на научните наблюдения.
Въпреки че продължаваме да извършваме научни наблюдения в такъв режим, има някои очаквани незначителни ограничения. Обсерваторията ще се нуждае от повече време, за да се завърти и да се фиксира върху научна цел, и няма да има толкова голяма гъвкавост по отношение на това къде може да наблюдава във всеки един момент. Освен това тя няма да може да проследява движещи се обекти, по-близки от Марс, въпреки че това са редки цели за „Хъбъл“.
Преходът включва преконфигуриране на космическия апарат и наземната система, както и оценка на въздействието върху бъдещите планирани наблюдения. Екипът очаква да възобнови научните операции до средата на юни. След като премине в новия режим на употреба, НАСА очаква през следващите години „Хъбъл“ да продължи да прави нови космически открития заедно с други обсерватории като космическия телескоп „Джеймс Уеб“ на агенцията и бъдещия космически телескоп „Нанси Грейс Роман“.
Снимка: NASA