От НАСА съобщават, че са успели да използват телескопа „Джеймс Уеб“, за да заснемат изображения на планетообразуващи дискове около древни звезди, които поставят под въпрос теоретичните модели за това как могат да се образуват планети. Изображенията подкрепят по-ранни открития от телескопа „Хъбъл“, които досега не са могли да бъдат потвърдени.
Новите високодетайлни изображения на „Уеб“ са заснети в Малкия Магеланов облак, съседна галактика джудже на нашия дом - Млечния път. Телескопът „Уеб“ беше специално фокусиран върху куп, наречен NGC 346, който според НАСА е добър заместител на „подобни условия в ранната далечна Вселена“ и в който липсват по-тежките елементи, които традиционно се свързват с образуването на планети. „Уеб“ е успял да улови спектър от светлина, който предполага, че протопланетните дискове все още се намират около тези звезди, противно на предишните очаквания, че те ще се разпръснат след няколко милиона години.
„Наблюденията с „Хъбъл“ на NGC 346 от средата на 2000 г. разкриха много звезди на възраст около 20 - 30 милиона години, които изглежда все още имат дискове за формиране на планети“, пише НАСА. Без по-подробни доказателства тази идея е спорна. Телескопът „Уеб“ успя да попълни тези детайли, предполагайки, че дисковете в съседните на нас галактики имат много по-дълъг период от време, за да съберат праха и газа, които формират основата на нова планета.
Що се отнася до причините, поради които тези дискове изобщо са в състояние да се запазят, според НАСА изследователите имат две възможни теории. Едната е, че „радиационното налягане“, отделяно от звездите в NGC 346, просто отнема повече време, за да се разсее в планетообразуващите дискове. Другата е, че по-големият газов облак, който е необходим за формирането на „подобна на Слънцето звезда“ в среда с по-малко тежки елементи, естествено би довел до появата на по-големи дискове, на които им е необходимо повече време, за да изчезнат.
Която и от двете теории да се окаже вярна, новите изображения са прекрасно доказателство, че все още не сме разбрали напълно как се формират планетите.
Снимка: Unsplash/ASA, ESA, CSA, STScI, Olivia C. Jones (UK ATC), Guido De Marchi (ESTEC), Margaret Meixner (USRA)
Виж още: Създадоха материал с почти перфектно водоотблъскване