Китайски учени са открили нов бактериален щам на борда на космическата станция Tiangong - първия по рода си, открит в китайската орбитална лаборатория. Щамът, наречен Niallia tiangongensis, е нов вариант на известна земна бактерия и е открит в кабина в космическата станция.

Изследователи от Групата за космически биотехнологии „Шънчжоу“ и Пекинския институт за инженеринг на космически системи обявиха откриването на новия бактериален щам в Международния журнал по систематична и еволюционна микробиология.

В проучването се подчертава, че разбирането на характеристиките на микробите по време на дългосрочни космически мисии е от съществено значение за опазване на здравето на астронавтите и поддържане на надеждността на системите на космическите кораби.

Изследователите са установили, че новият щам има уникални механизми за адаптиране към екстремната космическа среда с потенциални приложения в реалния свят. Той е показал повишена способност за борба с оксидативния стрес - дисбаланс, който уврежда клетките и тъканите - и за възстановяване на уврежданията, причинени от радиация.

Разбирането на начина, по който щамът оцелява в Космоса, може да помогне на учените да разработят целенасочени стратегии за контрол на микробите с потенциални приложения в космическите технологии, селското стопанство и медицината. Китайската пилотирана космическа агенция отбеляза, че изследванията на Tiangong ще дадат „богата реколта“ от открития за микробната активност, генетиката и метаболизма - прозрения, които биха могли да се превърнат в иновативни приложения на Земята.

В публикация в социалната мрежа агенцията заяви, че откритието е част от китайската програма за микробиома в района на обитаване на космическата станция, която следи промените в микробите по време на продължителни мисии. Микроорганизмът е събран през май 2023 г., докато екипажът е бил на борда на станцията.

Екипажът на последната мисия прекара шест месеца на космическата станция, като събираше микроорганизми от повърхностите на модулите на станцията с помощта на стерилни кърпички. Тези проби бяха замразени и върнати на Земята. След това учените ги анализираха с помощта на секвениране на генома и метаболитен анализ, което доведе до откриването на новия щам.

Откритието предлага две ключови заключения. Първо, разбирането на начина, по който микробът оцелява в Космоса, може да доведе до прецизни стратегии за контрол на микробите, което ще подпомогне разработването на интервенции в областта на космическите кораби, селското стопанство, промишлеността и медицината. Второ, способността на микроба да разгражда специфични органични съединения насочва към нови, устойчиви начини за превръщане на отпадъците в ценни ресурси както в Космоса, така и на Земята.

Микроорганизмите оцеляват в космическите станции, като се адаптират към сложни условия, като микрогравитация, радиация и затвореност, чийто анализ може да допринесе за по-доброто разбиране на живота в Космоса. Въпреки тези сурови условия те са известни със своята сила, устойчивост и способност да се развиват.

Снимка: Unsplash

Виж още: Скрит източник на чиста енергия може да захранва Земята в продължение на 170 000 години