
Нови открития показват, че резервоари на водород са заровени в безброй региони по света, включително поне 30 щата на САЩ.
Намирането на такива резервоари би могло да помогне за ускоряване на глобалния енергиен преход, но досега геолозите имаха само частично разбиране за това как се образуват големи натрупвания на водород – и къде да ги намерят.
„Задачата към момента е да се намери къде е бил освободен, натрупан и запазен“, каза пред Live Science Крис Балънтайн, професор и председател на катедрата по геохимия в Оксфордския университет и водещ автор на нова обзорна статия за производството на водород в земната кора.
Новата статия на Балънтайн започва да отговаря на тези въпроси. Според авторите, земната кора е произвела достатъчно водород през последните 1 милиард години, за да задоволи настоящите ни енергийни нужди за 170 000 години. Все още не е ясно колко от този водород може да бъде достъпен и печелившо извлечен.
В новия материал, публикуван в списанието Nature Reviews Earth and Environment, изследователите изготвят списък със „съставки“ на геоложки условия, които стимулират създаването и натрупването на природен водороден газ под земята, което би трябвало да улесни търсенето на резервоари.
„Специфичните условия за натрупване и производство на водороден газ са това, което редица проучвателни компании (напр. Koloma, финансирана от консорциум, воден от фонда Bill Gates Breakthrough Energy; Hy-Terra, финансирана от Fortescue, и Snowfox, финансирана от British Petroleum и RioTinto) внимателно изучават и това ще варира в зависимост от различните геоложки среди“, казва Балънтайн.
Естествените резервоари на водород изискват три ключови елемента, за да се образуват: източник на водород, резервоарни скали и естествени уплътнения, които улавят газа под земята. Има дузина естествени процеси, които могат да създадат водород, като най-простият е химическа реакция, която разделя водата на водород и кислород – и всеки вид скала, в която протича поне един от тези процеси, е потенциален източник на водород.
Едно място, което привлича голям интерес, е в американския щат Канзас, където образувание, наречено средноконтинентален рифт, образувано преди около 1 милиард години, е създало огромно натрупване на скали (главно базалти), които могат да реагират с вода, за да образуват водород. Тук се търсят геоложки структури, които може да са уловили и акумулирали генерирания водород.
Въз основа на познанията за това как други газове се освобождават от скалите под земята, авторите на прегледа предполагат, че тектоничното напрежение и високият топлинен поток могат да освободят водород дълбоко в земната кора. „Това помага водородът да се изведе до близката повърхност, където може да се натрупа и да се превърне в търговски ресурс“, обяснява Балънтайн.
В рамките на земната кора широк спектър от общи геоложки контексти биха могли да се окажат обещаващи за проучвателните компании, установи прегледът, вариращи от офиолитни комплекси до големи магмени провинции и архейски зеленокаменни пояси.
Офиолитите са парчета от земната кора и горната мантия, които някога са се намирали под океана, но по-късно са били изхвърлени на сушата. През 2024 г. изследователи откриват масивен резервоар на водород в офиолитния комплекс в Албания. Магмените скали са тези, втвърдени от магма или лава, а архейските зеленикаменни пояси са образувания на възраст до 4 милиарда години, които се характеризират със зелени минерали, като хлорит и актинолит.
Условията, обсъждани в прегледа, са „първите принципи“ за проучване на водород, казва в изявление съавторът на изследването Джон Глуяс, професор по геоенергия, улавяне и съхранение на въглерод в университета "Дърам" във Великобритания. Изследването очертава ключовите съставки, които компаниите трябва да вземат предвид при разработването на своите стратегии за проучване, включително процесите, чрез които водородът може да мигрира или да бъде унищожен под земята.
Снимка: Unsplash
Виж още: Новият HUAWEI WATCH 5: едно докосване ви дели от бъдещето на интелигентните здравни функци