
Забравете за изследването на Космоса, защото се смята, че само пет процента от океана е опознат, което означава, че под вълните може да се крие цяло богатство от ресурси и тайни.
Световните океани и морета може да изглеждат като нищо повече от безкраен пясък, риба и солена вода за повечето от нас, но попитайте всеки морски учен и той ще ви каже, че те са много повече от това. Един такъв пример се намира на самото дъно на Червено море, като през 2022 г. изследователи направиха откритие, което предоставя ценна информация за ранната история на нашите океани.
Разположени в залива Акаба, който граничи със страните Египет, Израел, Йордания и Саудитска Арабия, изследователите бяха изненадани да открият нещо любопитно на 1770 метра дълбочина. Откритието представлява подводни езера, пълни със свръхсолена вода, и всъщност е критична част от разбирането как е възникнал животът на Земята.
Изследователи претърсват Червено море за тази солена вода (нещо подобно на саламура), която е важна за морските проучвания, тъй като предоставя информация за историята на нашите океани. Тя може да ни разкаже повече за местната среда, включително разбиране и прогнозиране на тектоничната активност в района.
Солените басейни обикновено се намират в депресии на морското дъно, образувани в дълбоки райони на океана. Понастоящем е известно, че съществуват в три водни басейна: Мексиканския залив, Средиземно море и Червено море. Това, което прави откритието от 2022 г. толкова важно, е, че тези солени басейни са открити в по-плитките води на Акабския залив, регион, където преди не се е смятало, че подобни условия могат да съществуват.
Какъв вид живот може да оцелее там?
Този въпрос зависи до голяма степен от това дали говорим за живот вътре или извън саламурените басейни.
Басейните се считат за една от най-екстремните среди на планетата, тъй като високата им соленост и пълната липса на кислород означават, че всеки морски организъм, който се осмели да влезе вътре, незабавно се обездвижва и постепенно умира. Въпреки смъртоносната репутация басейните са се превърнали в нещо като екосистема, както отбелязва Пъркис, и скаридите често наблюдават „саламурата“ и се нахвърлят, за да грабнат всеки нещастен организъм, който попадне вътре.
Самите басейни също не са напълно лишени от живот, като хемосинтетичният живот е способен да използва тази токсична среда като място за създаване на свои собствени екосистеми.
Защо това откритие има значение?
Казано по-просто, откритието е важно, тъй като е първото по рода си, което според изследователите е доказателство, че в по-плитки региони могат да съществуват повече солени подводни басейни.
„Това даде индикация, че свръхсолените водни пространства могат да съществуват и в други среди“, казва за откритието Сам Пъркис, ръководител на проучването и председател на катедрата по морски геонауки в Университета в Маями.
Откритията биха могли да бъдат и важен индикатор за живот на други планети, тъй като Пъркис отбелязва, че ако тези водни басейни са част от развитието на живота, тогава астрономите вероятно ще открият подобни следи и на други планети, за които се предполага, че имат живот.
„За да получите този вид среда, ви е необходима хидротермална активност“, продължава той. „А за да имате хидротермална активност, ви е необходима тектоника на плочите. Ако Земята е една от редките планети, които имат тектоника на плочите, е възможно животът във Вселената наистина да е много рядък. Може би ние сме единствените.“
Снимка: Unsplash/YouTube/OceanX
Виж още: Половин милиард гледания направиха трейлъра на GTA VI най-мащабната видео премиера в историята