Най-голямата строителна площадка в света, намираща се в Саудитска Арабия, разполага с роботизирани строителни помощни средства, за да намали работното време, след като страната се оказа изправена пред международен контрол върху правата на работниците, тъй като в британски документален филм се твърди, че повече от 21 000 индийски, бангладешки и непалски работници са загинали там.

Строителният район Neom, в който се изгражда 105-километровият „линеен град“ The Line, внедрява автоматизирани роботи, които да подпомагат строителния процес, като за целта са изразходвани над 1 млрд. саудитски риала (266,6 млн. долара).

Роботите идват на фона на международните критики срещу проблемите с безопасността на работниците в Саудитска Арабия и твърденията за лошо отношение към тях на няколко големи строителни обекта.

В стремежа си да диверсифицира икономиката на страната от петрола престолонаследникът принц Мохамед бин Салман и Публичният инвестиционен фонд на Саудитска Арабия инициираха няколко големи строителни обекта в страната, включително новата най-висока сграда в света. Тези проекти, които започнаха на практика през 2017 г., предизвикаха голям приток на работници от южноазиатски държави, като най-голям принос за това имат мигрантите от Индия, Бангладеш и Непал.

Според уебсайта на Neom на обекта в северната част на страната работят почти 3000 работници. Проектът е финансиран изключително от суверенния фонд на Саудитска Арабия, известен като PIF, който контролира строителни проекти на стойност 700 млрд. долара в цялата страна.

На обекта ще започнат да се използват роботи, предоставени от Samsung C&T Corporation, в рамките на съвместно предприятие, обявено миналата седмица.

Документалният филм на британския телевизионен канал ITV Kingdom Uncovered: Inside Saudi Arabia се казва, че работниците в Neom са били третирани като „роби в капан“ и „просяци“, като са докладвани няколко нарушения на правилата за безопасност на труда. Освен това в документалния филм се твърди, че са загинали повече от 21 000 работници от Индия, Бангладеш и Непал.

Саудитска Арабия е обявена и за домакин на Световното първенство по футбол през 2034 г., което се очаква да доведе до още по-голямо строителство както в столицата Рияд, така и в останалата част на страната. Планира се Саудитска Арабия да започне строителството на почти 20 футболни стадиона в подготовка за домакинството на Световната купа през 2034 г. Очаква се други части от проекта за строителство на Neom да влязат в експлоатация до 2030 г., въпреки че мащабът на проекта е значително намален.

Снимка: Unsplash

Виж още: Boston Dynamics ви пожелава весела Коледа със своите малко стряскащи роботи в нов видеоклип