
Според ново проучване земните форми на живот, известни като лишеи, може да са достатъчно устойчиви, за да оцелеят на Марс.
Учените стигнаха до това заключение, след като по време на лабораторен експеримент облъчиха лишеите с марсианска радиация за по-малко от ден - и земните форми на живот успяха да оцелеят.
Марс не е лесно място за живеене. Червената планета е всъщност една гигантска пустиня с минимална атмосфера, ниски температури и липса на течна вода на повърхността. Но най-голямата пречка пред живота на Марс е липсата на силно магнитно поле, което да предпазва от постоянната бомбардировка с йонизираща радиация от космически лъчи и слънчеви изригвания, която може да увреди живите клетки и да мутира тяхната ДНК.
Една от групите живи същества, които могат да оцелеят при тези екстремни условия, са лишеите - симбиотични асоциации между гъби и фотосинтезиращи бактерии и/или водорасли. Тези хибридни форми на живот, които не се считат за истински организми, но са включени като видове в тройката на живота, работят заедно, за да останат живи, и много от тях са екстремофили, способни да понасят липса на хидратация и екстремни температури за дълги периоди от време. Някои видове са оцелели дори при пряко излагане на космическия вакуум.
В новото изследване, публикувано в списанието IMA Fungus, изследователите проверяват как два вида лишеи - Diploschistes muscorum и Cetraria aculeata - реагират на йонизираща радиация в марсиански условия. За тази цел екипът поставя формите на живот в специализирана вакуумна камера в Центъра за космически изследвания на Полската академия на науките във Варшава, която възпроизвежда атмосферното налягане, температурите и състава на Червената планета. Само за 5 часа те бомбардират лишеите с годишна марсианска радиация. И двата вида са успели да запазят метаболитната си активност по време на тестовете.
„Тези открития разширяват разбирането ни за биологичните процеси при симулирани марсиански условия и разкриват как хидратираните организми реагират на йонизиращата радиация“, казва в изявление Кая Скубала, изследовател в Института по ботаника към Ягелонския университет в Краков, Полша. „В крайна сметка това изследване задълбочава познанията ни за адаптацията на лишеите и техния потенциал за колонизиране на извънземни среди.“
От двата вида D. muscorum показа най-голяма устойчивост на радиацията, като получи по-малко увреждания на клетките си, което предполага, че някои лишеи ще са по-подходящи за марсианските условия от други. Въпреки това е малко вероятно някой вид да е в състояние да оцелее на Марс без надзор за дълъг период от време, тъй като не е известно да има течна вода на повърхността, от която всички земни форми на живот се нуждаят, за да оцелеят.
Това е причината, поради която е малко вероятно в момента на Марс да съществува извънземен живот.
Според изследователите новите експерименти показват, че лишеите са основни кандидати за участие в бъдещи мисии на Марс, въпреки че има няколко устойчиви вида, различни от D. muscorum, които също биха могли да пътуват.
Но лишеите не са единствените форми на живот, които потенциално биха могли да оцелеят на Червената планета.
Една от екстремофилните групи, които отдавна се разглеждат като бъдещи марсиански туристи, са тардиградите. Тези микроскопични животинки са почти неразрушими и могат да оцелеят при екстремни температури, смазващо налягане, пълна дехидратация и космическия вакуум главно благодарение на способността си да изключват метаболизма си и да влизат в състояние на спряна анимация.
Сред другите кандидати са мъховете - растения с подобни на лишеите способности. Някои видове пустинни мъхове дори са устойчиви на гама-лъчи и течен азот, което подсказва, че те също биха могли да се справят добре на Марс.
Снимка: Unsplash/Wikimedia/Alberto Salguero (ляво)/Thayne Tuason (дясно)
Виж още: Lenovo Yoga 9 2-in-1 14ILL10 (AURA EDITION) – лаптоп с аура на победител (РЕВЮ)