
Нова статия в сп. Nature Astronomy връща идеята за тераформиране на Марс отново в центъра на вниманието. Статията, написана от изследователи от Pioneer Research Labs и Чикагския университет, изследва дали превръщането на Марс в планета, която може да поддържа човешки живот, е възможно от научна гледна точка - и какво всъщност би било необходимо, за да се направи това.
„Вярвате или не, но от 1991 г. насам никой не е разглеждал въпроса дали е възможно да се тераформира Марс“, казва Нина Ланза, планетарен учен от Националната лаборатория в Лос Аламос и съавтор на изследването. „И все пак оттогава насам постигнахме голям напредък в науката за Марс, геоинженерството, възможностите за изстрелване и биологичните науки, което ни дава възможност да погледнем по нов начин на изследванията за тераформиране и да се запитаме какво всъщност е възможно.“
Въпреки че идеята за превръщането на Марс в нещо по-подобно на Земята съществува отдавна, оказва се, че не е имало много подробна научна работа по нея. Но сега, благодарение на напредъка в областта на науките за климата, биологията и космическите технологии, изследователите смятат, че е време за нов, сериозен поглед.
Основната идея е първо да се затопли марсианската атмосфера. Това би позволило на конструираните микроби да започнат да произвеждат кислород чрез фотосинтеза. Бавно този кислород ще се натрупва, като в крайна сметка ще поддържа наличието на течна вода и ще проправи пътя за по-сложен живот. Но в статията се посочва, че преди да се впуснем в големи планове, трябва сериозно да помислим колко ще струва това, какво може да се обърка и дали е правилно да се направи. Както пишат авторите: „Преди да можем да преценим дали затоплянето на Марс си заслужава в сравнение с алтернативата да оставим Марс като девствена пустиня, трябва да се изправим пред практическите изисквания, разходите и възможните рискове“.
Документът разглежда внимателно какви ресурси има Марс в действителност - неща като воден лед, въглероден диоксид и състава на почвата му. В него се обсъждат и нови идеи, които биха могли да помогнат за повишаване на глобалната температура на планетата с няколко десетки градуса в рамките на няколко десетилетия. Някои от тези подходи включват увеличаване на слънчевото греене или освобождаване на парникови газове, за да се задържа повече топлина в атмосферата.
Изследователите казват, че бъдещите проучвания трябва да се съсредоточат върху научаването на повече за физическите, химическите и биологичните граници на тези идеи. Това не само би насочило бъдещите мисии на Марс, но и би помогнало на науката тук, на Земята. Инструменти като технология за възстановяване на почвата, устойчиви на суша култури и по-добри начини за моделиране на екосистемите биха могли да бъдат от полза и за нашата планета.
„Изследванията на тераформирането на Марс предлагат жизненоважен тест за планетарната наука, който може да потвърди теориите или да разкрие пропуски в знанията“, пишат авторите. „Продължаването на изследванията обещава значителен научен напредък, независимо от това дали ще се осъществи тераформиране в пълен мащаб.“
А в дългосрочен план, добавят те, „ние дори не знаем какво е физически или биологически възможно. ... Ако хората успеят да научат как да тераформират свят като Марс, това може да е първата стъпка към дестинации отвъд нашата планета“.
Виж още: Прочутата камера на Game Boy се завръща като смартфон приложение за неповторима ретро естетика