Изпращането на хора на Марс отдавна е мечта на учени и писатели на научна фантастика, а отскоро и на политици, но предизвикателството да се създаде дългосрочна колония отвъд малък научен пост е изключително плашещо. Например Марс е твърде студен за нас и предишни проучвания на НАСА предполагат, че настоящата технология не е в състояние да го затопли чрез тераформиране. Илон Мъск обмисля по-евокативни решения – като унищожаването на ледените шапки на червената планета – докато други учени предлагат по-фини подходи като освобождаването на отразяващи наночастици в атмосферата.

Но температурата е само част от проблема – атмосферата на Марс е невероятно тънка, което означава, че е и с ниско налягане. Това е проблем за вид, който е приблизително 65 процента вода, защото на Марс кръвта ни би закипяла моментално, ако бъде изложена на атмосферата на планетата. Така че, с други думи, Марс се нуждае от много газ, за ​​да повиши атмосферното си налягане, а Лешек Чеховски от Полската академия на науките предложи експлозивно решение на 56-ата Конференция за лунни и планетарни науки, проведена миналия месец в щата Тексас.

Както на Земята, където средното атмосферно налягане е около 101,3 килопаскала (kPa), областите на Марс изпитват различни нива на атмосферно налягане. Върхът на Олимп Монс (най-големият вулкан в Слънчевата система) изпитва само 72 паскала (Pa) налягане. Хелас Планиция (низина на Марс), от друга страна, изпитва цели 1,16 kPa, което я прави най-вероятното място за бъдеща човешка колония. Но тъй като са ни необходими поне 6,25 kPa налягане, за да не заври кръвта ни, бъдещият Марс, населен с хора, ще се нуждае от още по-високо атмосферно налягане и Чеховски има дива идея откъде да го вземе.

„Създаването на атмосфера, която би позволила човешки живот, е възможно чрез внасяне на материя от други небесни тела“, пише Чеховски в статия, представена за конференцията. „Трябва да използваме тела от пояса на Кайпер за тераформиране.“

Идеята е, че една бъдеща, по-усъвършенствана човешка раса може да разработи термоядрени реактори и йонни двигатели, способни да насочват ледени тела от пояса на Кайпер (който започва точно отвъд орбитата на Нептун) на многодесетилетно пътуване до Марс, където въздействието им върху повърхността може в крайна сметка да създаде атмосферни условия, по-подходящи за хората. В статията Чеховски също разглежда близкия главен астероиден пояс, както и по-далечния Облак на Оорт като възможни ресурси. Но първото е до голяма степен изчерпано от леки елементи, а второто е просто твърде далеч - вероятно ще отнеме 15 000 години, за да се пренесат небесните тела от облака на Оорт до Марс, докато събирането на обекти от пояса на Кайпер ще отнеме само 29 до 63 години, изчислява Чеховски.

„Небесните тела, които обикалят далеч от Слънцето, имат големи количества летливи вещества, включително вода, CO2, азот, CO и някои органични съединения (например CH4)“, пише Чеховски. "Някои от тези съединения изглеждат вредни за живота. В предложените тук планове за тераформиране предвиждаме междинен етап, в който (след като на Марс бъдат внесени достатъчни количества от горепосочените съединения) специално отгледани (или генетично модифицирани) организми ще освобождават кислород от H2O и CO2."

Както можете да се досетите, този план е доста енергоемък и Чеховски признава, че за него ще е необходимо количеството енергия, което в момента цялото човечество изразходва за период от шест месеца до няколко години (в зависимост от конкретната итерация на плана). Съществуват и няколко други притеснения, тъй като тези тела от Пояса на Кайпер могат да станат нестабилни по време на пътуването си към вътрешната част на Слънчевата система, а подобен катастрофален удар върху Марс би могъл да провокира земетресения и вулканизъм.

Снимка: Unsplash

Виж още: Този нов телескоп най-сетне може да отключи тайната на невидимата Планета 9