Смъртта и данъците - двете неизбежности на човешкия живот. Поне за момента. Ако попитате някои от най-изтъкнатите футуристи в света, смъртта може да не е в този (макар и кратък и клиширан) списък още дълго.
В общността на футуристите се разпространява една противоречива идея за „бягство от остаряването“. Звучи крайно научнофантастично, но по същество това е идеята, че с усъвършенстването на технологиите за удължаване на живота ни продължителността му може да се увеличи с повече, отколкото остаряваме за определен период от време. Например, тъй като медицинските иновации продължават да се развиват, ние все още ще остаряваме с една година в рамките на една година. Но продължителността на живота ни ще се увеличи, да речем, с година и два месеца, което означава, че функционално ще си върнем два месеца живот.
През март тази година Рей Курцвейл - бивш инженер на Google и виден футурист, занимаващ се с изкуствен интелект - заяви пред множество медии, че според него човечеството ще достигне този феномен до 2029 г.
„След 2029 г. ще си върнете повече от една година назад във времето“, казва Курцвейл в интервю за компанията за рисков капитал и частни капиталови инвестиции Bessemer Venture Partners. „Щом можете да се върнете поне с една година назад, значи сте достигнали скоростта на бягство от остаряването.“
Това може да изглежда като изключително близко бъдеще, но Курцвейл изглежда убеден най-вече защото напредъкът в медицината изглежда се ускорява.
„Разпространихме ваксината срещу COVID за десет месеца“, казва той в интервюто. „Създаването ѝ отне два дни. Защото за два дни секвенирахме няколко милиарда различни последователности на мРНК. Има и много други постижения. Започваме да виждаме как се използва симулативна биология и това е една от причините, поради които ще постигнем толкова голям напредък през следващите пет години.“
Не може да се отрече, че напредъкът в медицината е спасил безброй животи и е увеличил продължителността на живота, особено в най-развитите части на света. Но от решаващо значение е, че „продължителност на живота“ не е „дължината на живота“, а концепцията за бягство от старостта е фокусирана върху първото. Постигането на тази концепция не е същото като постигането на безсмъртие. Основна причина за това е непредсказуемостта на живота. За съжаление вероятно няма да успеем да излекуваме всички видове рак през следващите пет години, а ракът е заболяване, което се определя от случайността на мутациите, които го причиняват. Инцидентите също са факт, макар че Курцвейл твърди, че благодарение на технологичния напредък - например самоуправляващите се автомобили - вероятността да се случи смъртоносен инцидент също ще намалее бързо в близко бъдеще.
Снимка: Unsplash
Виж още: GOG стартира инициатива за запазване на стари РС игри, които да вървят на модерен хардуер