Чудили ли сте се някога защо повечето дезинфектанти посочват, че унищожават 99.9% или 99.99% от микробите, но никога не обещават, че ще унищожат всички? Може би тази мисъл ви е минавала през главата по средата на почистването на кухнята или банята.

Сигурно в свят, в който науката е способна да прави всякакви невероятни неща, някой би трябвало да е изобретил дезинфектант, който да е 100% ефективен?

Отговорът на тази главоблъсканица изисква разбиране на малко микробиология и малко математика.

Какво представлява дезинфектантът?

Дезинфектантът е вещество, което се използва за унищожаване или инактивиране на бактерии, вируси и други микроби върху неодушевени предмети.

По повърхностите и предметите в домашната ни среда има буквално милиони микроби. Въпреки че повечето микроби не са вредни (а някои дори са полезни за нас), малка част от тях могат да ни разболеят.

Въпреки че дезинфекцията може да включва физически интервенции, като например топлинна обработка или използване на ултравиолетова светлина, обикновено когато мислим за дезинфектанти, имаме предвид използването на химикали за унищожаване на микроби върху повърхности или предмети.

Химическите дезинфектанти често съдържат активни съставки като алкохоли, хлорни съединения и водороден пероксид, които могат да се насочат към жизненоважни компоненти на различни микроби, за да ги убият.

Математиката зад елиминирането на микробите

През последните няколко години всички се запознахме с концепцията за експоненциалния растеж в контекста на разпространението на случаите на COVID.

При него числата нарастват с все по-бързи темпове, което може да доведе до експлозия в размера на нещо много бързо. Например, ако колония от 100 бактерии се удвоява на всеки час, след 24 часа популацията на бактериите ще бъде повече от 1.5 милиарда.

Обратно, убиването или деактивирането на микробите следва логаритмичен модел на разпад, който по същество е противоположен на експоненциалния растеж. В този случай, докато броят на микробите намалява с течение на времето, скоростта на смъртта става по-бавна, тъй като броят на микробите става по-малък.

Например, ако даден дезинфектант убива 90% от бактериите всяка минута, след една минута ще останат само 10% от първоначалните бактерии. След следващата минута ще останат 10% от тези останали 10% (или 1% от първоначалното количество) и т.н.

Поради този логаритмичен модел на разпадане не е възможно никога да се твърди, че можете да убиете 100% от всяка микробна популация. Научно може да се твърди само, че сте в състояние да намалите микробното натоварване с определена част от първоначалната популация. Ето защо повечето дезинфектанти, продавани за домашна употреба, посочват, че унищожават 99.9% от микробите.

Други продукти като дезинфектанти за ръце и дезинфекциращи кърпички, които също често претендират, че унищожават 99.9% от микробите, следват същия принцип.

Последици за реалните ситуации

Както и в много други области на науката, в реалния свят нещата са малко по-сложни, отколкото в лабораторията. Има редица други фактори, които трябва да се вземат предвид, когато се преценява колко добре даден дезинфектант може да отстрани микробите от дадена повърхност.

Един от тези фактори е размерът на първоначалната микробна популация, от която се опитвате да се отървете. Това означава, че колкото по-замърсена е повърхността, толкова по-трудно трябва да работи дезинфектантът, за да премахне микробите.

Ако например в началото имате само 100 микроба върху дадена повърхност или предмет и отстраните 99.9% от тях с помощта на дезинфектант, можете да сте много сигурни, че ефективно сте отстранили всички микроби от тази повърхност или предмет (нарича се стерилизация).

За разлика от това, ако имате голяма първоначална микробна популация от стотици милиони или милиарди микроби, замърсяващи повърхността, дори намаляването на микробното натоварване с 99.9% може да означава, че на повърхността остават потенциално милиони микроби.

Времето е ключов фактор, който определя колко ефективно се унищожават микробите. Така че излагането на силно замърсена повърхност на дезинфектант за по-дълъг период от време е един от начините да се гарантира, че ще се унищожи по-голяма част от микробната популация.

Ето защо, ако се вгледате внимателно в етикетите на много от обичайните домакински дезинфектанти, те често посочват, че за да дезинфекцирате, трябва да нанесете продукта, след което да изчакате определено време, преди да избършете. Затова винаги се консултирайте с етикета на продукта, който използвате.

Други фактори, като температура, влажност и вид на повърхността, също оказват влияние върху ефективността на дезинфектанта извън лабораторията.

По същия начин микробите в реалния свят могат да бъдат или по-чувствителни, или по-малко чувствителни към дезинфекция от тези, използвани за тестване в лабораторията.

Дезинфектантите са част от контрола на инфекциите

Разумната употреба на дезинфектанти играе важна роля в ежедневието ни за намаляване на излагането ни на патогени (микроби, които причиняват заболявания). Следователно те могат да намалят вероятността да се разболеем.

Фактът, че от научна гледна точка не може да се докаже 100% ефективност на дезинфектантите, по никакъв начин не намалява значението им за контрола на инфекциите. Но използването им винаги трябва да се допълва от други практики за контрол на инфекциите, като например миене на ръцете, за да се намали рискът от заразяване.

Снимка: Unsplash

Виж още: До 2030 г. изкуственият интелект може да създаде 78 милиона повече работни места, отколкото ще премахне