Високо в небето над нас след залез слънце може да се види едно от най-великите постижения на човечеството – постоянна база в Космоса. Международната космическа станция не е колония на Марс или град на Луната, но присъствието на шестима души на повече от 300 километра над нас със сигурност е триумф за човечеството.

Освен това да видиш станцията с невъоръжено око е не само вълнуващо, но и съвсем постижимо. Ако сте изненадани от това и любопитството вече се пробужда във вас, четете по-нататък тези кратки инструкции, подбрани от Tech Radar, за да разберете как може да откриете МКС в нощното небе.

 

 

Разберете орбитата на станцията

След като веднъж я зърнете, вече просто не може да объркате Международната космическа станция. Тя е най-лесно видима около час след като слънцето се е скрило отвъд хоризонта, но в същото време соларните ѝ панели все още отразяват светлината му. Проблемът е, че орбитата на станцията е доста динамична от нашата гледна точка, ето защо правилното време за наблюдение е изключително важно.

Международната космическа станция обикаля около Земята 16 пъти в рамките на 24 часа, но тъй като планетата ни се върти от запад на изток, а орбитата на МКС е диагонално от югозапад на североизток, пътят й сякаш се измества на север.

 

Трябва да знаете за какво да гледате

Ако забележите ярка бяла светлина да се процежда високо в ясното небе точно след залез, значи сте видели станцията. Някои често я бъркат със самолет, но при нея няма характерната мигаща светлина. Международната космическа станция е с размерите на едно футболно игрище и се състои предимно от гигантски соларни панели; именно те отразяват слънчевата светлина и правят станцията видима от Земята при залез или изгрев.

Самата станция може да прекоси видимото за нас небе за около четири минути, но според това къде точно се намира, когато я видите, тя може да изчезне от погледа ви и по-бързо.

 

 

Следете кога точно минава

От всяко местоположение може да видите МСК вечер в продължение на около десет дни, но вероятно ще ви се наложи да чакате няколко месеца, докато се върне в утринното небе и след това още няколко месеца, за да стане видима отново вечер.

Най-добрият източник за точното ѝ разположение в момента е страницата Spot the Station на NASA. Изберете вашата държава и най-близък град и ще получите пълна информация за това, къде до вас ще се намира МКС през следващите две седмици. Spot the Station дори може да ви изпрати имейл кога предстои особено добра възможност да я зърнете.

 

Внимавайте къде гледате

Посред бял ден или в тъмна нощ е невъзможно да видите Международната космическа станция; това ще стане само при изгрев или залез слънце. През нощта станцията се движи в сянката на Земята, която не ѝ позволява да отразява слънчева светлина от панелите си, докато през деня тя се губи на фона на светлото небе.

Когато я зърнете, тя най-вероятно ще бъде доста ярка в небето. Ако това стане преди залез, може дори да я видите отново след 90 минути при второто ѝ преминаване, но тогава слънцето вече ще е потънало още повече отвъд хоризонта и лъчите му едва ще достигнат панелите на МКС. Докато станцията изчезва в сянката на Земята, космонавтите на борда ѝ ще навлязат в нощта за 14-и път в рамките на 24 часа.

 

Ориентирайте се в небето

Небето е като купол и се измерва в градуси. Вгледайте се в нощното небе и ще видите на 180 градуса – от точката непосредствено над главата ви (зенит) до хоризонта във всяка една посока са 90 градуса.

Затова, когато Spot the Station съобщава например „Максимална височина: 66 градуса, появява се на запад-югозапад“, това означава да погледнете на запад, където ще се появи, след което ще се изкачи около две трети в небето, преди да изчезне на североизток.

 

 

За най-запалените има и мобилно приложение

То се нарича ISS Spotter (или ISS Detector Satellite Tracker за Android) и превръща зърването на Международната космическа станция от щастлива случайност в редовно и предвидимо събитие като приложението след движението ѝ по картата. Sky Guide е друго също много полезно приложение, а ако сте пред компютър, сайтове като Heavens Above, Astro Viewer и ISS Tracker отново ще ви свършат работа.

Успех в търсенето!