Според мнозина лятото на 2023 е едно от горещите в световен мащаб и климатиците със сигурност намират своето подходящо приложение. Въпреки че те най-често са сезонна придобивка, анализаторите сочат, че от няколко години обемът на продажбите стабилно расте. До 2030 г. в света може да се появят още един милиард климатика. През 2018 г. Международната агенция по енергетика прогнозира, че броят на климатиците ще се утрои до средата на века, което се дължи както на повишаването на температурите, така и на факта, че все повече хора по света вече могат да си позволят тази техника. 
Рязкото увеличаване на броя на климатиците е решение на проблема с екстремните горещини, но е и част от проблема, тъй като климатиците влошават и изменението на климата. Голямото потребление на енергия от тази технология я прави отговорна за около 4% от глобалните емисии, което е приблизително два пъти повече от емисиите от всички самолети в света. 


  
Част от причината за това е, че хладилните агенти в климатиците също са свръхмощни парникови газове, които могат да бъдат 2000 пъти по-лоши за климата от CO2, ако бъдат освободени. Климатиците също така правят градовете по-горещи, тъй като изпомпват топлината от домовете на хората. Огромното търсене на електроенергия в горещите дни може да доведе до прекъсване на електрозахранването. На всички е ясно, че е необходимо ново решение. 
В лаборатория близо до Бостън стартъп, наречен Transaera, вече тества прототипи на нова технология, която може да намали потреблението на енергия в климатиците с до 50%. "За да може всеки климатик да ви осигури комфорт, той прави две неща: Той охлажда въздуха, но също така отстранява влагата, а днешният климатик прави това с груба сила", казва Рос Бонър, съосновател и главен технологичен директор на Transaera. 
Първият продукт на Transaera за жилищни нужди изглежда като обикновен преносим климатик. Но вътре компонентите са покрити с материали, наречени метални органични рамки - структури с наноразмери, които действат като гъба, извличайки влагата от въздуха, така че на климатика не се налага да използва допълнителна енергия, за да се отърве от влагата. Топлината, която генерира климатикът, се използва за изсушаване на материала, за да може той да поеме повече влага. 
Компанията си партнира с Carrier, един от най-големите производители на ОВК оборудване в света, за да работи по въвеждането на технологията на пазара. Тъй като подходът добавя покритие към съществуващи компоненти, които вече се произвеждат в големи мащаби, "това ни позволява бързо да намалим разходите, така че да са конкурентни на днешните климатични системи", казва Бонер. "Смятаме, че това е от решаващо значение, защото основният двигател, който виждаме за продажбите на променливотокови системи във всички области, е цената." 

Blue Frontier, стартъп, подкрепен от Breakthrough Energy Ventures на Бил Гейтс, също се фокусира върху влажността като начин за намаляване на потреблението на енергия. Вместо фреон компанията използва солен разтвор, който абсорбира вода от въздуха и след това отделно го охлажда. За разлика от типичните климатици, системата всъщност става по-ефективна, когато навън стане по-топло (в най-добрия случай системата може да намали потреблението на енергия с 90%). Тъй като соленият разтвор може да съхранява енергия, това означава също, че системата може в определени моменти да я използва.  
Компанията ще изпробва технологията през следващите две години и планира да пусне първия си продукт на пазара през 2025 г. Първите клиенти - търговски или жилищни сгради с големи ОВК системи - ще се абонират за "охлаждане като услуга", вместо да купуват оборудване. "Осъзнахме, че ако направим капиталовите разходи нулеви или близки до нулевите, бихме могли да осъществим революционно внедряване на нашата технология по отношение на броя на устройствата, които излизат навън", казва основателят и главен изпълнителен директор на Blue Frontier Даниел Бетс. Макар че стартъпът започва с големи сгради, за да може бързо да разшири мащаба си, същата технология по-късно може да бъде включена в оборудване за отделни домове. 
Други стартъпи също разработват системи, които могат да използват енергия в определени моменти. Базираната в Израел компания Nostromo създава система, която нарича IceBrick и която използва електричество за замразяване на вода в лед през деня, когато в мрежата има изобилие от възобновяема енергия. 
Когато търсенето на електроенергия нарасне в късния следобед и вечерта, тя използва леда, за да осигури охладена вода за охлаждане. Технологията работи в големи търговски сгради, които използват охладители; една голяма система може почти да елиминира въглеродния отпечатък от охлаждането на сградата. Компанията наскоро инсталира технологията в хотел The Beverly Hilton, където тя ще осигурява охлаждане и в съседния хотел Waldorf Astoria Beverly Hills.

Снимки: Unsplash

Виж още: Учените търсят нови начини да се справят с жегата