Има или няма такова животно, като геймърски лаптоп е един от онези „вечни” спорове, така любими на милионите интернет кибици, най-вече поради факта, че просто не предвиждат еднозначен отговор. Проблемът при тях е, че поначало дефиницията за „геймърска мобилна система” е доста разтеглива. От една страна практически на всеки ноутбук може да се играе – дори най-скромната, чисто офис машина без проблем може да „подкара” някоя олд скуул класика от началото на века или да ви осигури десетки приятни часове в компанията на поредната мега-популярна Facebook задявка от типа на FamrVile или Mafia Wars.
Better by design
По-съвсем различен начин стои въпросът с най-актуалните (и тежки), 3D заглавия, като Battlefield 3 например или задаващия се The Elder Scrolls V: Skyrim. Там вече в сила са други правила и въпросът се измества по-скоро по посока на това доколко един запален геймър е склонен да направи компромис с качеството на игралното преживяване (което желае и очаква) за сметка на мобилността и опцията да е с любимите си развлекателни заглавия навсякъде и по всяко време.
Добрата новина тук е, че с развитието на ноутбук технологиите през последните няколко години, този необходим (и неизбежен) компромис вече далеч не е толкова драстичен и труден за преглъщане. Дори най-претенциозните фенове на видеогейминга са склонни да признаят, че на пазара вече се предлагат портативни системи с повече от достатъчно „конски сили” под капака, осигуряващи много повече от „базови” игрални възможности.
Lenovo са постигнали невъзможното, създавайки компактна, геймърска система с минимум компромис в бързодействието и максимум мобилност.
Разбира се подобни машини често са и доста скъпи, тъй като вложените в тях компоненти (логично) са сред най-добрите на пазара. Няма изненада тук – всеки РС играч знае, че геймингът поначало е скъпо хоби. Всъщност не – корекция – изненада има и тя се нарича Lenovo IdeaPad Y570 – един от най-ярките представители на мобилната Y серия на компанията. Нещо повече – изненадата е приятна и се заключава в това, че в лицето на Y570, Lenovo са направили невъзможното, събирайки в един портативен модел солидна геймърска конфигурация, която обаче вместо на разорителна, се предлага на изключително достъпна, направо скандално ниска цена.
Достъпен, повече от достъпен
И тъй като вече отворихме думата за цената – нека си я кажем направо – Lenovo IdeaPad Y570 се предлага за 1500 лв (за сравнение Alienware M14x, който е с почти същите параметри струва около два пъти повече).
За какви характеристики все пак става дума?
На първо място – бърз процесор. Четириядрен Intel Core i7-2630QM на 2 GHz, с опция за автоматичен овърклок до 2.9 GHz при повишаване на натоварването (Turbo Boost). Lenovo са били изключително щедри и по отношение на оперативната памет – цели 8 GB, достатъчно за да задоволят дори най-лакомата за ресурси, съвременна игра. Стигаме и до видео картата – компонент от ключово значение за всеки РС геймър. Графичното решение на което разчита Y570 е Nvidia GeForce GT 555M с 1GB GDDR5 собствена памет – детайл, който далеч не е без значение. Наличието на независим видео буфер се отразява доста благоприятно върху гейм производителността на графичната подсистема. Така тя „разчита” сама на себе си (вместо на „открадната” от оперативната памет порция RAM), което води до по-висока скорост и не намалява изкуствено общата памет на машината (трик, който прилагат много производители на лаптопи).
Твърдият диск също е с прилично голям обем – 750 GB, a в случай че ви отеснее винаги можете да свалите част от информацията си върху празен DVD диск, благодарение на оптичното, записващо DVD устройство, с което разполага Y570.
Комфортната игра
Няколко думи за монитора. Всеки играч ще ви каже, че скоростта, с която върви една видео игра (броят кадри за секунда), пряко зависи най-вече и основно от резолюцията, на която тя се играе. Колкото по-висока е разделителната способност, толкова по-високи са изискванията към наличния гейм хардуер. Точно по тази причина болшинството съвременни, конзолни заглавия (които съставляват 2/3 от игралния пазар днес) използват фиксирана резолюция, която обикновено е 720р (т.е. 1280 х 720 пиксела).
Макар Full HD резолюциите да са реалност вече от няколко години, при повечето игрални заглавия (особено предназначените за конзолният пазар) стандарт е по-скоро 720р.
Вероятно точно в тази посока са били съображенията на Lenovo, когато за модела Y570 са се спрели на монитор с диагонал 15.6 инча и резолюция от 1366 x 768 пиксела. За някои особено разглезени РС геймъри, свикнали да играят във Full HD, това може и да е минус, но истината е, че масовите фенове на компютърни игри рядко могат да си позволят хардуерна конфигурация, способна да „подкара” заглавия като Battlefield 3 или Modern Warfare 3 с 1080р и всички екстри на макс. От тази гледна точка изборът на HD Ready стандарта (720р) е достатъчно разумен компромис от страна на Lenovo и гаранция, че почти всички актуални днес (а и в следващите година, година и половина) гейм заглавия ще вървят с повече от приличен брой кадри за секунда и ще могат да се играят комфортно.
Добри думи могат да се кажат и за аудио системата на IdeaPad Y570. Тя е дело на JBL и макар че рядко ще се разчита на нея (вероятно всеки уважаващ себе си играч ще предпочете да използва чифт качествени слушалки, вместо вградените високоговорители) тя е несъмнен плюс на модела. Приятно впечатление правят още и богатите комуникационни и интерфейсни възможности - наличие на USB 3.0 и eSATA портове, HDMI видео изход, WiFi и Bluetooth 2.1 безжична връзка, Ethernet контролер. За феновете на мултимедията Lenovo са осигурили удобен 6-в-1 вграден четец за флаш памет карти, а почитателите на видео чата ще са доволни от интегрираната HD уеб камера.
Единствената по-сериозна забележка към IdeaPad Y570 са леко нескромните му размери (все пак имайте предвид, че говорим за компромисна машина, при която портативността отчасти е жертвана в името на по-високата производителност) – корпусът на системата е с дебелина малко над 35 мм, а теглото й е близо 3 килограма - далеч от минималистични чудеса на съвременния лаптоп мейкинг като MacBook Air да речем. Независимо от това всеки запален видео геймър с лекота ще преглътне тези две неудобства в момента, в който усети високопроизводителната мощ, която се крие под капака на Lenovo IdeaPad Y570. Моделът се продава в няколко леки вариации в обема на RAM паметта (6 или 8 GB) и собствената памет на видеокартата (1 или 2 GB).
Lenovo IdeaPad Y570 е един от номинираните продукти в категорията Най-добър мултимедиен преносим компютър за 5-ите ни годишни награди HiEnd Entertainment Product Awards 2011. Освен комбинацията от топ процесор и видеокарта и впечатляващи екстри като JBL озвучаването, не малък мотив да ви го предложим е и повече от достъпната за този клас цена, която го прави един изключително харесван и продаван модел през тази есен. Гласуването е на адрес http://epa.hicomm.bg/2011/, и ако още не сте дали гласа си за най-добрите устройства за развлечение на годината, до края на месеца имате шанс да го направите.
ТЕХНИЧЕСКИ ДАННИ: Процесор Intel Core i7-2630QM (2.00/2.90GHz, 6 MB Cache), Оперативна памет: 6GB / 8 GB, Твърд диск: 750GB SATA (5400 rpm), Видеокарта:
NVIDIA GeForce GT 555M с 1GB/2GB GDDR5 собствена памет, Дисплей: 15.6-инчов дисплей с High-Definition резолюция от 1366 x 768 пиксела и LED светодиодна подсветка (гланцов), Оптично устройство: Двуслойно DVD/CD записващо устройство, Комуникация: 10/100/1000 Ethernet controller, WirelessLAN 802.11b/g/n/, Bluetooth 2.1+EDR, Опции: 1x USB 2.0/eSATA порт, 2x USB 3.0 портa, 1x USB 2.0 порт, HDMI, жакове за микрофон и слушалки, вградена HD уеб камера, 6 в 1 слот за мултимедиени карти, JBL тонколонки, Kensington заключваща система, Батерия: 6-клетъчна, Дебелина на корпуса: 35.56 милиметра, Тегло: 2741 грама (с батерията)
ДА: Бърз процесор, солидно количество оперативна памет, дискретна (и високо производителна) видео карта, изобилие от комуникационни възможности, атрактивна цена
НЕ: Дисплеят не поддържа Full HD резолюция, обемист и тежък
МНЕНИЕ: Lenovo IdeaPad Y570 е отлично "оръжие", което ще пасне идеално в ръцете на всеки мобилен геймър, при това без да му се налага за целта да обира банка.