В момента има 3–4 производители на смартфони, които доминират на българския пазар (може да се досетите кои са). Отвъд тези познати имена сякаш за хората е трудно да се доверят на тепърва налагащи се брандове. Тук идва ролята на технологичния журналист.
Нека започнем с няколко думи за произхода на realme като бранд, защото съществува само от 6 години и може би не всеки е запознат с него. Преди отделянето му през май 2018 година името беше под шапката на Oppo. Както се случва с много други производители в сегмента, линията става толкова популярна, че налага развиването ѝ като отделен бизнес, естествено, съсредоточен върху по-достъпни устройства.
В частност realme 14 Pro+ е модел от среден клас, който сега предстои да разберем, какво точно ни предлага.
Заглавието на едноименния роман на Робърт Луис Стивънсън е най-точният начин, по който може да бъдат описани дизайнът и изработката на този модел. Вече имам чувството, че това ревю ще е изпълнено с множество „изслушайте ме“ моменти. Започваме с първият такъв.
realme 14 Pro+ има IP66, IP68 и IP69 сертификати за водоустойчивост. Казано иначе, той може да издържи на пълно потапяне във вода на дълбочина до 2 метра за 48 часа. Нещо повече, дори да насочите водна струя с високо налягане право към него, той ще остане непокътнат. Това не е краят.
Той има сертификат за устойчивост от TUV Rheinland, както и военен такъв, признаващ неговата издръжливост на шокови удари. Ако това не е достатъчно, дисплеят е покрит със закалено стъкло Corning® Gorilla® Glass 7i. Потенциално имаме един от най-здравите телефони на планетата в момента.
И в следващия момент разбираме, че рамката и гърбът са от пластмаса. Със сигурност не е краят на света и реално инвестициите са направени в по-важните аспекти, но комплектът щеше наистина да е пълен, ако имахме симфония от алуминий и стъкло.
Въпреки това рамката е полирана и в първия момент дори не се разбира, че не е от метал, а в кутията ще намерите защитен кейс (като може да използвате и всеки друг, който си харесате), така че задният панел дори няма да се вижда и усеща.
Този път препратката е свързана със заобления дисплей, който се „разлива“ по краищата на корпуса и позволява съотношение от 93.8% спрямо тялото. Гледаме към 6.83-инчов OLED панел, с 1.5K резолюция (1272х2800) и скорост на опресняване до 120 Hz.
Отвъд стандартните спецификации е важно да се спомене и 3840 PWM високочестотното димиране, което не натоварва очите дори при по-продължителна употреба. Специален AI алгоритъм следи за умора в погледа и може да наглася топлината на гамата от показвани цветове, за да я намали.
Как се пренася това в истинския живот? Екранът изглежда добре, независимо какво вършим – гледаме видеоклипове, играем игри, скролваме из социални мрежи или работим. В същото време достатъчно ярък е, така че да може да се използва безпроблемно навън и в слънчевите дни.
Използван е чипсет Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3, подкрепен от 12 GB RAM, а има и цели 512 GB пространство за съхранение. Тестът на 3DMark показва, че телефонът се справя по-добре от 51% от всички останали устройства, което е напълно закономерно за модел от среден клас.
Една област, в която realme 14 Pro+ изпъква, е геймингът. GT (Geek Power Tuning) режимът позволява ръчно да настроим тактовата честота, с която оперират ядрата на процесора. Ако натоварването дойде в повече, едва тогава системата се намесва автоматично, за да предотврати прегрявания.
Това обаче няма да се случва често, защото иновативната охладителна система ефективно разсейва топлината с помощта на голям графитен лист. Тя е с до 30% по-обмена от стандартните в сегмента и може би това е причината смартфонът да може да поддържа 120 кадъра в секунда дори при по-изискващи игри.
Откъм софтуер имаме Android 15, като от бранда обещават два големи ъпдейта на операционната система, съответно и три годни обновяване на протоколите за сигурност. Самият интерфейс е пъстър, характерна черта за китайските производители, изчистен, но и много бързо откликващ на интеракции.
Това, което ще ви направи впечатление, е, че на гърба имаме не само три камери, но и три светкавици, което със сигурност е отличителна черта. Всяка от тях е с различен цвят, като идеята е те да допринасят за драматичен ефект и по-добро качество при портретните снимки в по-тъмни обстановки.
Относно самите сензори основният и телефото-перископният са дело на Sony, като и двата са по 50 MP и с оптична стабилизация (OIS). Третият е 8 MP и служи за заснемане на ултраширокоъгълни снимки. Предната камера е с резолюция 32 MP, като затвърждава фокуса върху портретната фотография на този модел.
Трикратно и шесткратно приближените кадри не губят почти никакво качество спрямо стандартното фокусно разстояние и така успяват да надскочат очкаванията. Дори има опция за 120х, което е по-скоро прецедент за средния клас към момента.
Има няколко интересни режима, като единият е „Звездно небе“, който смятам, че се подразбира каква роля трябва да изпълнява. За съжаление не можах да го изпробвам подобаващо, защото за оптимални резултатите е необходимо да сме някъде надалеч от светлините на града.
Ще откриете и един наречен „Под вода“ (отново достатъчно обяснително наименование), който обаче не се отнася до промяна на качеството, а по-скоро до употреба. Той изключва тъчскрийн сетивността на екрана и боравенето с устройството се осъществява единствено чрез бутоните. След като приключите с него, телефонът вибрира и издава ултразвук, за да изкара събралата се в говорителите вода.
Налична е и вече обичайната доза AI, като тя се изразява в дигитално придаване на острота при кадри с незадоволителен фокус, скорост на затвора от 1/10000 от секундата и възможност за премахване на нежелани обекти от заснетите изображения.
Най-впечатляващото за мен беше колко добре се справят камерите във всяка една ситуация и как снимките се получават точно както са изглеждали на превюто, преди да натиснем бутона за заснемане. От realme очевидно много държат на качеството, което предлагат камерите, и това си личи в кадрите, които успях да уловя.
Обикновено параграфът за батерията е един от най-кратките, защото истината е, че 90% от смартфоните имат много сходна издръжливост, която варира в рамките на до час. Както винаги напомням, това е с моята употреба, така че резултатите ще са различни в зависимост за какво използвате устройството.
Само че има един неоспорим факт и това е, че капацитетът на клетката тук е 6000 mAh. Това е с 25% над общоприетия пазарен стандарт за „голяма“ батерия и този път разликата е осезаема. Мисля, че дори да се опитате, трудно ще изтощите напълно realme 14 Pro+ за по-малко от два дни, освен ако не натрупате над 10 часа гейминг за този период.
Минусът е липсата на безжично зареждане, но това не може да се категоризира като пропуск, защото продължава да бъде черта, запазена основно за флагмани. Добрата новина е 80W скоростта на зареждане с кабел, която възвръща 50% от заряда само за 24 минути. Ще трябва обаче сами да се сдобиете с достатъчно бърз адаптер, ако към момента не разполагате с такъв.
Ако трябва да бъда напълно честен, нямах очаквания към realme 14 Pro+, защото брандът тепърва налага собствения си стандарт, към който следва да се придържа. Може би това помага впечатленията да са по-добри, но не бива и да забравяме, че това е смартфон от среден клас, което го прави по-труден за оценяване. Може би тук трябва да дам малко повече контекст.
От една страна, къде започват и къде свършват границите на този сегмент, е тема, която може да се дискутира с часове. От друга – какво точно търсим, по какво оценяваме качеството на едно устройство? При флагманите е ясно – очакваме само най-доброто и правим сравнение с останалите топ модели на пазара. При бюджетните – колкото повече получаваме за цената, толкова по-добре.
Мисля, че в средния клас съотношението цена-качество също е важно, но тук има място и за един още по-определящ фактор – отличаване. За производителите има достатъчно място да накарат апарата да изпъкне, само че остава най-сложният въпрос: „Как?“.
realme 14 Pro+ се отличи още с първата снимка, която направих с него, защото направих същата с личния ми смартфон (флагман на две години) и ми беше трудно да повярвам колко очевадно по-зле се получи. По време на тестването блесна и издръжливостта на батерията. Дизайнът не може да бъде наречен революционен, но симетричността му носи удовлетворение. Ако сте готови да пробвате нещо различно, дайте му шанс.
Вижте още: Този телефон може да променя цвета си в зависимост от сезоните