От време на време се появяват телефони, които изглеждат твърде добре, за да са истина. Redmi Note 12 Pro 5G изглежда точно така на първо четене, но нека поговорим по-подробно за всичко, което може да очаквате от този телефон.
Започваме от дизайна и тук имаме стъклен гръб с пластмасов корпус. Веднага прави впечатление колко са плоски рамките, което прави Redmi Note 12 Pro 5G по-труден за изпускане. Доколко ще ви допадне това решение, е въпрос на личен вкус, но чисто откъм ергономия за мен беше почти невъзможно да го използвам с една ръка. В комплекта е включен и силиконов кейс, като това е първият такъв с предпазител за Type-C порта, който виждам включен с устройството. Малък детайл, но от значение. Малко встрани от него се помещава и инфрачервен сензор.
Въпреки размерите му телефонът е изненадващо лек и така компенсира. Има IP53 сертификат, който гарантира устойчивост на водни пръски и това не се среща толкова често в този ценови клас. Друга, още по-рядка екстра е наличието на мини жак за слушалки. На този етап повечето хора вече са преминали на безжични тапи или използват порта за зареждане заедно с донгъл за слушане на музика. Въпреки това не смятам, че това е излишно попълнение. Колкото повече, толкова повече, нали така?
Екранът е заоблен по краищата и размерът му е 6.67 инча, като е предпазен от Gorilla Glass 5, което е още една екстра, която съм приятно изненадан да открия. Самият дисплей е FHD+, OLED панел, със скорост на опресняване до 120 Hz и поддържа стандартите Dolby Vision и HDR10+. С други думи - нищо не му липсва. Това спокойно може да бъде екран на двойно по-скъп модел с цялата тази добавена стойност.
Процесорът е MediaTek MT6877V Dimensity 1080 и не срещнах проблеми с прегряване, забавяне или от каквото и да е друго естество по време на тестването. Истината е, че MediaTek определено подобриха чипсетовете, а и реномето си. От бранд, произвеждащ най-евтините процесори за бюджетни телефони, вече виждаме техни ядра в средния и дори премиум класовете. Все пак за нагледно доказателство оставям и резултатите от тестовете на Geekbench 6 и 3dMark.
Бройката, с която разполагах, беше с 8 GB RAM и 128 GB пространство за вътрешно съхранение, но има и версии с 6 GB RAM, както и такива с 256 GB хранилище. Може да ги разгледате и да прецените коя комбинация отговаря в най-голяма степен на вашите нужди и изисквания.
Операционната система е Android 12, покрита с MIUI 14. Ако в момента сте с телефон на Xiaomi, то тук няма да срещнете проблеми с адаптацията. В случай че досега не сте използвали устройство на марката, бих определил интерфейса като много шарен и лесен за навигиране.
Има няколко предварително инсталирани приложения, които могат да бъдат изтрити, ако не са ви необходими. Може би тук е моментът да спомена и наличието на 5G, което означава, че може да се възползвате от най-високите налични мрежови скорости с този смартфон.
На гърба се помещава тройна конфигурация от камери, включваща: 50 MP основен сензор с OIS, 8 MP ултраширокоъгълен и 2 MP макро. Внедряването на технология за оптична стабилизация е поредният фактор, който увеличава неминуемо стойността на Redmi Note 12 Pro 5G.
Макар тази функция вече да не е ексклузивна само за високия ешелон устройства, появата ѝ в средния клас не е толкова често явление. Видео заснемането достига 4К резолюция при 30 кадъра в секунда. Ето и няколко кадъра, заснети с основната система от камери.
Нощният режим успява да постигне добри резултати благодарение на оптичната стабилизация. Цветовете са близки до реалността, самата сцена е малко по-осветена, отколкото е всъщност, и се прокрадва известен шум в тъмните участъци на снимките.
Портретният режим предлага много наситено замъгляване на фона. Затруднение с изрязването на обекта, който е на фокус, се наблюдава само около косата, което е традиционно сложна зона за алгоритмите.
Предната камера е 16 MP и запазва добро ниво на детайла, както и акуратни цветове. С нея може да се снима видео до 1080p/60fps.
Батерията е с капацитет 5000 mAh, което е най-големият комерсиално разпространен стандарт при смартфоните. Казано иначе, няма как да е по-добре. С моята по-скоро натоварена употреба спокойно завършвам деня с 20 - 30% оставащ заряд, така че ако не използвате телефона си толкова често, има шанс да издържи дори два дни.
Зареждането се осъществява със скорост 67 W и успява да зареди устройството от 0% до 100% за малко под час. Няма налично безжично зареждане, но това е напълно очаквано, понеже то все още спада към премиум функционалностите.
Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G е единственият смартфон в сегмента до $300 в момента, който предлага комбинация от 5G, 120 Hz OLED екран, OIS на основната камера, 5000 mAh батерия и над 65 W скорост на зареждане. Не е най-евтиният телефон, но със сигурност не е и най-скъпият. Всички тези екстри оправдават цената и трудно бихме могли да открием устройство, което да ни дава толкова добра стойност.
Вижте още: Това бяха най-популярните флагмански телефони от началото на 2023