Както е известно, антиоксидантите са полезни за здравето, те укрепват имунната система, подмладяват организма и до неотдавна се смяташе, че те предотвратяват растежа на раковите образувания. Съдейки по последните изследвания, това не е точно така.
Изследователи от Научноизследователския институт по детски заболявания към Университета в Тексас са направили откритието, че раковите клетки получават повече ползи от антиоксидантите в сравнение с нормалните клетки, което повдига много въпроси относно използването на хранителните антиоксиданти в диетата на раково болните. Изследванията са се провели върху мишки с трансплантирани в тях меланомни клетки от пациентите. От вече направените тестове се знае, че метастазите на човешките меланоми у мишките се развиват, както у пациентите. Изследователите са установили, че мишките, получаващи антиоксиданти, развиват рака по-бързо от тези, които не са получавали.
Отдавна е известно, че разпространението на раковите клетки от една част на тялото в друга е неефективен процес, като голяма част от раковите клетки загиват. „Ние разбрахме, че метастазите на рака изпитват по-голямо негативно въздействие от страна на оксидантите, които унищожават голяма част от раковите клетки“, казва доктор Шон Морисън, директор на института. „Използването на антиоксиданти е позволило на голям брой ракови клетки да преживеят.“
Така че за здравите хора, които нямат рак, приемът на антиоксиданти е полезен, тъй като намалява вредата, нанесена от оксидантните молекули, появяващи се в резултат на нормалния метаболизъм. Резултатите от изследването засега не са тествани върху хора, но те поставят въпроса за това, че диетата на раково болните хора може би трябва да бъде променена драстично, изключвайки от нея антиоксидантите.