Учени от National Eye Institute (NEI) в САЩ заявиха в изследване, публикувано в списанието на Американската медицинска асоциация, че омега-3 мастните киселини изобщо не защитават мозъка от стареене и намаляване на умствените способности въпреки всички твърдения на фармацевтичните и хранителните компании.

 

В хода на мащабно изследване на заболяванията на очите у възрастни хора (AREDS) специалистите са се опитали да установят как диетата на човека влияе на вероятността за развитие на дегенеративни заболявания на окото в напреднала възраст. С помощта на тестове лекарите са подбрали група антиоксиданти и минерали, които забавят разрушаването на нервната тъкан в окото. След това, в рамките на втория етап на изследването (AREDS2), учените са добавили и омега-3 мастни киселини.

 

В периода от 2006 до 2012 година изследователите са наблюдавали за изменения в състоянието на очите и главния мозък на 5800 доброволци, страдащи от първичен стадий на дегенерация на ретината или намиращи се в рисковата група. Неочаквано наблюденията са показали, че омега-3 мастните киселини не само не предпазват нервните клетки на окото от стареене и деградация, но и не оказват никакво благоприятно въздействие на мозъка, както и не възпрепятстват намаляването на остротата на ума и паметта.

"Противно на общоприетото схващане, ние не виждаме никаква полза от омега-3 добавките за спиране на когнитивната дегенерация на очите и мозъка", казва Емили Чю – заместник-директор на отдела по епидемиология и клинични приложения и заместник-директор на Националния институт на очите (NEI).