Откритието е направено на канадския остров Елсмир, като археолозите са намерили изкопаемите останки на два вида древни птици – предци на съвременните гъски, както и на триметровия гигант „гасторнис“ (големи нелетящи птици). Находката датира още от 70-те години на миналия век, но палеонтолозите едва наскоро са се заели с нейното изучаване. В ръцете им са попаднали само няколко кости, но по характерните признаци те са успели да разберат, че става въпрос за видовете Gastornis и Presbyornis.
Gastornis – това са вид измрели големи птици, съществуващи в периода на късния палеоцен и еоцен преди около 56-41 милиона години. В зависимост от вида тези птици са достигали височина 2-3 метра и тегло 100 кг. Те не са могли да летят, но за сметка на това са били много добри бегачи. Гасторнисите са притежавали големи клюнове, способни да раздробят кост. По-рано науката ги причисляваше към групата на хищниците, но след това е било изяснено, че те са се хранели с растителна храна, а мощният клюн им е бил необходим за разкопаването на корени.
Вторият вид от намерените останки – Пресбиорнис, представлява вид малки птици, наподобяващи съвременните гъски. Те са били дребни и са живели на колонии в близост до малки езера и водоеми. Техните широки клюнове са били предназначени за филтриране на водата и хранене с водорасли и дребни водни животинки. Двете птици са известни отдавна на учените, но интересното в случая е, че никога не са били откривани толкова далеч на север. Преди милиони години климатът над Арктика е бил далеч по-мек и те явно са могли да живеят в тези условия. Остава загадка обаче как двата вида птици са се приспособили към полярната нощ и дългия ден.