Автоматичното ъпдейтване на Android приложения може да стане по-рисковано благодарение на нова промяна за разработчиците от страна на Google. По принцип, преди потребителите да инсталират дадено приложение, те виждат всички изисквания за достъп до поверителна информация или до други приложения, които апликацията желае. Когато едно приложение се ъпдейтне, на потребителите се предоставя възможност да видят "новите" искания и така да преценят дали искат да приемат обновлението. Сега това се променя, сигнализират разработчици.
Възможностите за достъп в Play Store са разделени на категории, например: памет, разговори, съобщения, достъп до мобилна мрежа и местоположение. Самите категории от своя страна предоставят различни функции и възможности за промяна. Досега разработчиците можеха да уведомяват потребителите си дали искат частичен или пълен достъп до мобилните мрежи. С промените, които Google прави, нещата стават напълно различни. Ако потребителят веднъж е одобрил достъп до дадена категория, то неговата преференция важи и за допълнителни функции от същата категория. На практика това означава, че ако веднъж одобрите достъпа на приложението до "мобилна мрежа", то разработчиците могат да променят нивата на достъп със следващи ъпдейти и вие няма да бъдете изрично уведомени за това.
Реално разработчиците пак са задължени да ви питат дали искате да дадете едно ниво на достъп, но оттук нататък няма да бъдете известявани чрез етикета "ново", който досега се появяваше. Смята се, че по този начин Google се опитва да опрости процеса на ъпдейтване на апликации, но доколко той вреди върху сигурността на потребителите - това остава отворен въпрос.
"Бих нарекъл този ход стъпка встрани", заяви Марк Роджърс, изследовател на сигурността в компанията, предлагаща защита срещу malware, Lookout. "Това определено не променя нищо, а води до нови рискове, но въпреки това мисля, че оправя някои други проблеми."
На потребителите остават две възможност - да изключат автоматичните ъпдейти и да преглеждат новите изисквания за достъп при всеки ъпдейт... или пък да си ги записват на лист и да сравняват кое е новото и кое е старото?
Вижте: Amazon пусна нова музикална стрийминг услуга под бранда Prime