Нашите мозъци неизменно се променят с напредването на възрастта и растежа. И ако този процес е толкова типичен за всички жители на планетата Земя, то е съвсем логично да се запитаме какво се случва с човешкия мозък след дълго време в Космоса?
В ново проучване, което е съвместно усилие между Европейската космическа агенция и Руската космическа агенция Роскосмос, изследователите са проучили как мозъците на космонавтите (астронавтите) се променят след пътуване до Космоса и обратно. И те показват как той се адаптира към космическите полети, откривайки, че този жизненоважен орган е почти "пренастроен" благодарение на събития като измествания на течности и промени във формата. Тези изменения могат да продължат месеци след като човек се върне на Земята, установиха изследователите.
Странните промени в мозъка, които екипът наблюдава, са "много нови и много неочаквани", казва пред Space.com ръководителят на изследването Флорис Вуитс, изследовател от университета в Антверпен в Белгия.
За това проучване международният изследователски екип е изследвал мозъците на 12 мъже космонавти/астронавти малко преди и след полетите им до Международната космическа станция. Те също така наблюдават мозъците им и седем месеца след завръщането им на Земята. Всички участници в това изследване са преминали през продължителни полети от средно 172 дни, или малко над пет месеца и половина.
„Първоначално се фокусирахме върху невропластичността, за да видим как мозъкът се адаптира към космическите полети“, каза Уитс, добавяйки, че екипът се фокусира и върху свързаността в мозъците на космонавтите (астронавтите).
Какви промени настъпват в мозъка?
"След космически полет тези структури изглежда са променени главно поради деформациите, причинени от изместването на течността, което се случва в Космоса", казва Уитс. Интересното е, че екипът открива и увеличение на сивото и бялото вещество. В мозъка бялото вещество улеснява комуникацията между сивото вещество в мозъка и между сивото вещество и останалата част от тялото.
В допълнение към това изместване на течността екипът забелязва промени във формата в мозъка, по-специално в corpus callosum, което е голям сноп от нервни влакна, които той описа в изявлението като "централна магистрала, свързваща двете полукълба на мозъка".
По-рано се смяташе, че космическият полет може да причини структурни промени в самия corpus callosum. Въпреки това екипът установи, че вентрикулите наблизо всъщност се разширяват, което измества нервната тъкан на този регион около corpus callosum, променяйки формата му, обяснява Уитс. Вентрикулите в мозъка са джобове, които произвеждат и съхраняват течността, която заобикаля мозъка и гръбначния мозък.
Изследователите също "откриха промени в невронните връзки между няколко двигателни области на мозъка", добавя в изявлението водещият автор Андрей Дорошин, изследовател от университета Дрексел в Пенсилвания. "Двигателните зони са мозъчни центрове, където се инициират команди за движения. В безтегловност астронавт трябва да адаптира драстично своите стратегии за движение в сравнение със Земята. Нашето проучване показва, че мозъкът им е пренастроен, така да се каже."
Снимка: Pikrepo
Виж още: И Русия потегля към Луната това лято