Русия е готова да активира отново своята програма за изследване на Луната: инициатива от бившия Съветски съюз, която приключи преди десетилетия. Последната от поредицата пионерски съветски роботизирани лунни мисии беше „Луна 24“, която изпрати около 170 грама лунен материал обратно на Земята през 1976 г.
Планираната от Русия мисия „Луна 25“ е настроена да постави началото на поредица от лунни посещения, към които ще се присъединят екипажи от Европа и Китай. Така например Русия възнамерява да си сътрудничи с Китай по отношение на Международната станция за лунни изследвания, чиято цел е да започне да функционира до 2035 г.
Възобновяването на целите на Русия за изследване на Луната очевидно ще бъде подкрепено от успеха на„Луна 25“, която е планирана да стартира този юли.
Но дали плановете на Русия и Китай за изследване на Луната наистина ще се сбъднат и как това партньорство може да повлияе на лунното „рестартиране“ на NASA чрез нейната програма Artemis, не е ясно.
„Луна 25“ ще бъде изстреляна на ракета-носител „Союз-2.1b“ с горна степен „Фрегат“ от космодрума „Восточный“ в Далечния изток на Русия. Основната дестинация на сондата е южната полярна област на Луната - по-специално място на север от кратера Богуславски. Район югозападно от кратера Манзини е резервната локация.
Руската фирма за строителство на космически кораби NPO Lavochkin създаде спускаемия апарат, който се счита за сонда за изпробване на технологии за меко кацане в циркумполярния регион на Луната и е натоварен с провеждането на контактни изследвания на Южния ѝ полюс.
Павел Казмерчук, главен конструктор на „Луна 25“, заяви, че всички научни инструменти са монтирани на сондата. В момента текат електро-радиотехнически тестове, които трябва да приключат през март. Разработването на бордовия софтуер за кораба се планира да приключи през април.
Но пътят на „Луна 25“ до Луната не е лесен. Проблеми, открити по време на тестването на почти 2-тонния космически кораб, предизвикаха преместване на датата на излитането от октомври 2021 г. за май 2022 г., а сега корабът се подготвя за „предпочитано“ излитане на 23 юли.
„През 2021 г. космическият кораб „Луна“ бе напълно сглобен; извършено бе голямо количество наземни експериментални тестове. Космическият кораб трябва да бъде изстрелян от космодрума „Восточный“ в рамките на прозореца за изстрелване от 25 май до 19 октомври 2022 г., но ние се целим в юли“, каза в изявление миналия месец Дмитрий Рогозин, генерален директор на Роскосмос, руската федерална космическа агенция.
„Луна 25“ е проектиран да работи на повърхността на Луната поне една година, като използва набор от сензори за изследване на горната част на Луната и прах и частици в тънката атмосфера на Луната или екзосферата.
Снимка: RSC Energia/Roscosmos
Виж още: NASA обяви своята визия за унищожението на МКС