Трябва да се подготвим, че изненадите от James Webb Space Telescope ще продължават да пристигат. New Scientist съобщава, че според последния предварителен анализ скоро бихме могли да гледаме изображения на най-старата галактика, идентифицирана някога. Това откритие може да пренапише начина, по който разбираме образуването на звезди малко след раждането на известната Вселена. 
В доклад, който все още предстои да бъде рецензиран, екип, ръководен от Рохан Найду от Центъра за астрофизика Харвард-Смитсониън, очертава две възможни кандидат-галактики, наречени GLASS-z11 и GLASS-z13, които вероятно датират „само“ 300 милиона години след Големия взрив. Това е около 30 милиона години по-рано от предишния неофициален рекордьор, галактика, наречена HD1, която се смята за най-отдалечената известна галактика от откриването й през април. 

 


 „Намерихме два много убедителни кандидати за изключително далечни галактики“, каза Наиду пред New Scientist. „Ако тези галактики са на разстоянието, което мислим, че са, Вселената е само на няколкостотин милиона години в този момент.“ 
Двете галактики са малки в сравнение с диаметъра на Млечния път от 100 000 светлинни години, достигащи съответно само 1600 и 2300 светлинни години. 
Учените продължават да са изумени от лекотата, с която James Webb Space Telescope прави открития - в крайна сметка мнозина твърдят, че подобни резултати не са присъствали и в най-смелите им мечти.  

Снимки: NASA/JWST

Виж още: 10 милиарда и 25 години по-късно: с какво са толкова специални изображенията на James Webb Space Telescope