След милиарди години, когато нашето Слънце изразходва цялото си гориво и се раздуе до червен гигант, а след това изхвърли пластовете си и образува планетарна мъглявина, в сърцето му ще остане само плътното ядро, наречено бяло джудже. Тази съдба ще бъде споделена от по-голямата част от звездите в нашата галактика, така че тези изгорели ядра са често срещани, като масата на Слънцето е притисната в пространство с размерите на Земята. Неотдавна обаче астрономите откриха много необичаен пример за бяло джудже: такова, което изглежда е съставено от едната си страна от водород, а от другата - от хелий.
Двулицевото бяло джудже е наречено Янус, по името на римското божество с две лица, и е изследвано с помощта на данни от Zwicky Transient Facility в обсерваторията Паломар на Калтек в Сан Диего и обсерваторията У. М. Кек на остров Мауна Кеа, Хаваи. Обектът се завърта около оста си на всеки 15 минути, което позволява на изследователите да видят и двете му страни.
"Повърхността на бялото джудже напълно се променя от едната до другата страна", казва в изявление водещият изследовател Илария Каяцо от Калтек. "Когато показвам наблюденията на хората, те са поразени."
Наблюденията показват химически идентификации на водорода от едната страна без хелий и на хелия от другата страна без водород. Изследователите смятат, че това изключително необичайно явление може да се дължи на това, че Янус преминава през еволюционна фаза, характерна за белите джуджета.
"Не всички, но някои бели джуджета преминават от водородно към хелиево доминиране на повърхността си", обяснява Каяцо. "Възможно е да сме уловили едно такова бяло джудже в такъв процес."
Защо обаче тази еволюция трябва да бъде изразена по такъв половинчат начин, изисква повече обяснения. Изследователите смятат, че тя може да е свързана с магнитните полета на бялото джудже, които биха могли да са асиметрични или да променят налягането на газовете в атмосферата.
"Магнитните полета около космическите тела обикновено са асиметрични или са по-силни от едната страна", казва Каяцо. "Магнитните полета могат да попречат на смесването на материалите. Така че, ако магнитното поле е по-силно от едната страна, тази страна би имала по-малко смесване и следователно повече водород."
За да разберат по-добре това странно откритие, изследователите имат за цел да търсят повече обекти като Янус като част от изследването на небето на Zwicky Transient Facility.
Снимки: K. Miller, Caltech/IPAC
Виж още: Тази седмица сателит ще падне на Земята по уникален начин. Ето какво трябва да знаете