Занаятчия е човек, който работи с ръцете си, за да създава уникални, функционални и/или декоративни предмети, използвайки традиционни техники. Занаятчиите са майстори в своя занаят и създават продукти като дрехи, играчки, инструменти или мебели. Тези техники се усвояват с десетилетия чрез племенни знания и се предават в семействата и общностите. Много занаятчии разчитат на ресурси от близкото си обкръжение, за да създадат тези изделия. От икономическа гледна точка занаятчията е дребен производител на стоки, който притежава продукцията си и се издържа от търговията си.

Занаятчиите са усвоили специфичен занаят, обикновено характерен за техния регион, култура или произход. Те поддържат теоретични и емпирични познания за това как умело да създават конкретна стока и предават работното си майсторство на следващите поколения.

Изложбата "Занаятчиите на София" е деликатен портрет на града, нарисуван през призмата на хората, които са посветили себе си на това да съхраняват неговата идентичност и традиции.

Занаятчиите се учат от своето семейство и общност. Започвайки от деца, те се учат и предават техники, умения и тайни от поколение на поколение. Тъй като тези занаятчийски техники са постоянно присъстващи в начина на живот на тези общности - те имат голямо културно значение за занаятчиите. Създаването на нещо на ръка може да се разглежда като начин за допълване на доходите на семействата, но също така е и начин за предаване на култура и наследство - особено в един забързан модерен град, чиито обитатели и ежедневие гледат повече към бъдещето, отколкото към миналото.

Чрез образи и сцени, уловени в черно-бели и цветни кадри от фотографа Деян Йорданов, изложбата "Занаятчиите на София" отправя призив към зрителя да забележи и оцени стойността на занаятите и традициите, които обикновено не са на дневен ред в бързооборотното ни всекидневие, но които съществуват векове наред. Това не са просто професии – това са лица, личности, ръце и истории, преплетени в тъканта на града. Хора, които ни напомнят за нуждата от устойчивост, осъзнатост, от забавяне на темпото. От вглеждане навътре в самите нас в момент, когато имаме нужда да видим истинското, а не изкуственото.

От 21 ноември до 5 декември на Сцена "Централни хали", кадрите на Деян Йорданов ще разкрият техните лица, ателиета и изделия, които свидетелстват за непреходното изкуство на ръчния труд.

--------------

Всички кадри са заснети със Sony a7R V.

Събитието се осъществява благодарение на NESCAFÉ® Dolce Gusto®, Cichetti&Vino, L’Europeo, Сцена Централни хали.

Снимки: Деян Йорданов