
След по-малко от година интернет ще остане без свободни IP адреси и ако доставчиците не реагират навреме това може да доведе до неработещи приложения и по-скъпа цена на услугата. За подобен апокалипсис алармират експерти в областта. Всъщност това не е нещо ново и е ясно отдавна, но бездействието на провайдерите може наистина да създаде проблеми.
Целият проблем се корени в архитектурата на IPv4 протокола, който се използва масово по света днес. Неговото адресно пространство е ограничено до около 4 милиарда уникални IP адреса в които влизат не само адресите на домейн имената, но и уникалните адреси на всеки потребителски компютър или свързано с интернет устройство.
Заради сериозният бум на телекомуникациите в последните години днес излиза, че остават свободни само около 232 милиона адреса, а според изчисленията те ще стигнат за около 340 дни. Когато IPv4 протоколът влиза в действие преди около 30 години бройката, която предлага изглежда доста сериозна за тогавашните технологии, но понятието „домашно PC” почти не съществува. Никой не е могъл и да си представи, че 3 десетилетия по-късно всеки телефон ще може да използва интернет и също ще се нуждае от уникален IP адрес. Затова и преди няколко години беше създаден и приет новия IPv6 протокол, чието адресно поле ще предоставя нови трилиони адреси за използване. Единственият проблем, който явно се задълбочава, е, че доставчиците ще трябва да инвестират в ново оборудване, поддържащо новият стандарт. Засега само най-големите компании, като Google, Facebook и др. демонстрират сериозен прогрес по пътя на внедряването на IPv6. И ако скоро останалите не ги последват ще бъдем свидетели на истински IT стрес. В рамките на една година време.