Gmail. Прословутата уеб-базирана мейл услуга на Google, днес е по-популярна от всякога, особено в светлината на все по-сериозно набиращия скорост Android.
Разбира се, Gmail отдавна не е просто „електронна поща” – Google се постараха през годините да я превърнат в своеобразен портал, предлагащ много и разнообразни функции, които компанията непрекъснато развива и усъвършенства.
Основен инструмент в това отношение е Gmail Labs – специална секция от сайта, в която Google редовно пускат нови, експериментални услуги и опции, с които можете да си поиграете.
Естествено всички те са неофициални, някои с времето (ако докажат полезността си) стават неделима част от Gmail, но други (повечето) могат да бъдат прекратени без предизвестие, да не работят коректно или просто да бъдат трансформирани в друга форма.
Ако все пак сте настроени за малко експерименти и не се страхувате да пробвате нови неща, ето ви няколко доста добри примера за това, колко забавна и полезна може да е секцията Gmail Labs.
Labs? Къде е това?
Преди да пристъпите към смело експериментиране, обаче има една малка подробност – Gmail Labs секцията не е активирана по подразбиране и респективно не е част от интерфейса на сайта. За да я видите, първо щракнете върху зъбчатото колело в горния десен ъгъл на Gmail страницата и от падащото меню изберете Settings (Настройки). След това намерете секцията Labs (Лаборатория) и в нея ще видите списък от всички настоящи „луди експерименти”, както ги наричат самите Google.
За да изпробвате някои от тези функции, ще трябва да ги активирате ръчно, което става много лесно – просто изберете „Активирай” за всяка от тях, която привлече интереса ви. За да не се лутате напразно, обаче ето някои от нашите любими „лабораторни опити”.
Бутон „Отбележи като прочетено” (Mark as read)
Ако ви е писнало да щракате върху менюто „Още действия“ всеки път, когато трябва да обозначите дадено съобщение като «прочетено», без при това да се налага да го отваряте физически, тази все още експериментална опция ще ви хареса. Тя визуализира специален бутон в Gmail менюто, който върши точно това – отбелязва всяко писмо (или група маркирани писма) във вашата входяща кутия като „прочетени” само с едно щракване на мишката.
Отмяна на изпращането (Undo send)
Безценна! Направо безценна опция, която почти сигурно един ден ще стане неизменна част от функциите на Gmail. В крайна сметка няма нищо по-неприятно от това да натиснете бутона „Изпрати” и в момента, в който писмото ви замине по предназначение, да установите, че сте забравили да прикачите към него важен файл, да допълните нещо от ключово значение към текста му, или просто, че сте го изпратили на погрешен адресат.
Функцията „Отмяна на изпращането”, която този експеримент добавя, ви дава златния шанс да предотвратите всичко това в интервал от 30 секунди след като сте натиснали „Изпрати”.
Тъй като тази опция е на път да се превърне в официална част от функциите на Gmail, за да я активирате, се изисква малко допълнителна работа. След като я включите от Labs менюто, отворете отново листа с Настройки (Settings) и някъде към края му ще откриете нов ред с отметка за «Включи отмяна на изпращането» (Enable Undo Send), която ще трябва да чекнете.
След това просто запишете направените промени (Save Changes).
Повикайте зеления робот (Green robot).
Супер малък и супер симпатичен експеримент. Полезността му се заключава в това, че онлайн приятелите ви в чата на Gmail ще се визуализират с икона във формата на добре познатия ви малък зелен робот на Android, ако използвате за свързване мобилния си телефон, а не РС.
Много простичка екстра, но ще ви помогне да хванете гаджето си в издънка, ако твърди, че е у дома, а Gmail ясно показва, че ви пише от смартфона си.
Уви, този трик работи само ако все още използвате стария Gmail чат интерфейс. Ако сте свързани през Hangouts, от него просто няма смисъл.
Още много, много експерименти...
Разбира се, това е само микроскопична порция от изобилието шантави неща, които ще откриете в секцията „Лаборатория”. Ако сте настроени за софтуерни приключения, там ще намерите още десетки любопитни нови функции, които Google все още тестват, за да видят как ще се държат в реална среда, дали и доколко ще ги възприемат потребителите.
Обърнете по-специално внимание на неща като „Множество входящи кутии” (добавя допълнителни списъци с имейли в изгледа „Вх. поща“, за да можете да виждате по-голям брой важни съобщения наведнъж), „Персонализирани клавишни комбинации” (ясно е какво прави), „Визуализация в Google Карти в пощата” и още, и още.