Във времена на завишен интерес към засекретени пощенски услуги, базираната в Швейцария услуга ProtonMail, която стига до нас благодарение на учени от CERN и MIT, се стреми да вдъхне малко живот в стария пазар на PGP електронна поща. В момента проектът се събрал нужните 100 000 долара финансиране от IndieGoGo и дори ги е надхвърлил много, достигайки към момента 273 520 щатски долара.
Когато един от създателите (Анди Йен) на ProtonMail е бил попитан "Защо ни трябва да се доверяваме на тази услуга?", той казва, че "не трябва":
"Една от целите ни всъщност е да създадем система, която не изисква от нас доверие," каза той. "Ние направихме първата стъпка с нашата "zero access" архитектура, което означава, че не можем да четем никое от криптираните съобщения на нашите потребители. Когато кодовата база стане по-зряла, ние планираме да направим софтуера на ProtonMail отворен за всички. "
Услугата работи чрез криптиране на всички съобщения в уеб браузъра на потребителя, преди те дори да са достигнали ProtonMail сървърите. Това означава, че ProtonMail няма да притежава паролата и никога няма да може да декриптира потребителските съобщения. Това е уникално твърдение, защото дори сървъра на имейла да бъде компрометиран, няма да има никаква опасност за вашата кореспонденция.
Съоснователите получили "видение" за услугата на вечеря в ресторант в CERN една вечер миналото лято. След това екипът започнал разговор във Facebook за създаването на сигурна система за електронна поща за масите.
"Научната общност в CERN винаги е била много приспособима към въпросите, свързани с Интернет, така че когато шпионската история, около NSA (САЩ) засегна много от нас, ние бяхме възмутени от масовото наблюдение на САЩ в Европа„ казва Йен. "Това е нещо, което наистина ни кара да предприемем действия, защото, ако ние не осъзнаем, ако ние не се борим за неприкосновеност на личния живот, никой няма да го направи вместо нас."
Екипът е покрил всичките си бази данни. Така например, те са избрали Швейцария, тъй като, според швейцарския федерален закон за надзор на пощите и далекосъобщителния трафик (SPTT), компания не може да бъде принуждавана да споделя тяхната система с държавни органи.
"Това означава, че по силата на швейцарското право, ProtonMail не може да бъде принудена да осигури вратичка за нашата защитена система на електронна поща. Освен това, всеки опит да се разшири SPTT неизбежно ще се провалят, защото швейцарската общественост силно се противопоставя на всяко разширяване и удължаване на срока."
Създателите на ProtonMail са физици, проектанти, икономисти. Интересното е, че тъй като те планират да освободят услугата като продукт с отворен код, когато е завършен, това ще гарантира, че системата подлежи на одит от страна на външни разработчици.
Незабавен достъп до услугите на ProtonMail+, струва 37 и 149 щатски долара за период от една година.
Виж още: Google работи по крайно криптиране на Gmail