В наши дни всичко се сваля от интернет. Никой вече дори не се главоболи да архивира файлове локално или да ги запазва върху твърдия си диск – при нужда винаги може за броени минути да си дръпне всяко нещо – филм, музика или игра. Въпреки това няма как да пропуснем факта, че с увеличаване скоростите на уеб трансфер експоненциално се увеличиха и размерите на най-често сваляните файлове – били те мултимедийни (видео, цифрови изображения), игри или дори документи.
Затова дори сега, когато 10 мегабита за секунда се счита едва ли не за минимум по отношение на download скоростта, няколко бързи съвета за оптимизиране процеса на сваляне от интернет едва ли ще са ви излишни – колкото за да спестите време, толкова и за да подобрите работата си с вашето РС.
Конвертирайте видео файловете, които сваляте, във формат с по-компактен обем
Днес почти всичко в YouTube е HD. Това, разбира се, е хубаво нещо, но понякога на човек не му е нужно непременно върхово качество. Ако за вас времето е по-ценно от високата резолюция, то DownloadHelper – страхотна и много полезна добавка за Firefox, ще ви е от неоценима помощ.
Тя ще ви позволи да избирате от голям списък с различни формати, в които да свалите желаното от вас видео, като, разбира се, колкото по-малък е размерът на записания файл, толкова по-ниско ще е качеството му.
Ако пък не сте фен на Firefox, всички други популярни браузъри предлагат подобни допълнения – Chrome например си има YouTube Downloader, който върши абсолютно същата работа.
Възпроизвеждайте музика и видео още докато се свалят
Няма нищо по-досадно от чакането, докато аудио файлът или филмът, който искате, се сваля от уеб. Ако търпението не е от силните ви страни, днес повечето download агенти (в това число и популярните торент програми) предлагат опция за буфериране и възпроизвеждане в реално време.
Изберете най-близкия до вас огледален съврър
Днес повечето онлайн съдържание, съхранено онлайн, не е концентрирано на едно място, а е пръснато между множество онлайн сървъри, разположени по цялото земно кълбо.
Имате предвид тази особеност на световната мрежа, когато правите настройките на вашия агент за сваляне. Колкото по-отдалечен от собствената си географска позиция сървър изберете, толкова по-голямо забавяне в скоростта на сваляне можете да очаквате. По възможност избирайте огледални (mirror) сървъри, които се намират на територията на България, ако не – в някоя от съседните страни или в краен случай на европейския континент.
Сваляйте от проверени източници
Изборът на утвърдени, известни и популярни сайтове, като Download.com, Softpedia или MajorGeeks, гарантира не само, че съдържанието, което сваляте, ще е безопасно (разбирайте свободно от вируси и други зловредни зарази), но и че скоростта, с която сваляте, ще е по-висока.
Тези сайтове стриктно проверяват всички хоствани от тях файлове, а освен това поддържат и внушителна мрежа от огледални сървъри, така че осигуряват постоянно висока скорост на даунлоуд.
Сваляйте по-бързо от сайтове за безплатен хостинг на файлове
Ако използвате сайтове като RapidShare или Megauploads, предполагаме сте запознати с дългата и тромава процедура за безплатен достъп до него – CAPTCHA проверки, чакане на опашка за сваляне, ограничения в размера на файловете и какво ли още не.
Един от вариантите за решаване на този проблем е, разбира се, заплащането на месечната такса, която искат подобни сайтове – станете ли регистриран потребител в тях, всички тези ограничения отпадат.
Но има и безплатна алтернатива за заобикалянето им! Тя се нарича JDownloader – малка, но много полезна програмка, която улеснява неимоверно тегленето от подобни сайтове. Просто копирайте линка за сваляне в нея и тя не само ще го свали автоматично вместо вас, но и ще попълни досадните CAPTCHA запитвания, без да ви занимава излишно.
Освен това JDownloader позволява и едновременно сваляне на няколко файла и автоматично продължаване на прекъснати даунлоуди.
Изберете по-малко натоварен Steam сървър и настройте скоростта за сваляне
Steam се утвърди през годините като един от най-големите сайтове за дигитална дистрибуция на игрални заглавия. Понастоящем в Steam Store се хостват стотици, хиляди игри, много от които „тежат” десетки гигабайти, свалянето на които съответно може да отнеме досадно много часове.
Ако искате да си спестите време, не е лоша идея първо да прегледате списъка с налични сървъри за сваляне от страницата Steam Content Server Stats. Вижте кой от тях е най-малко натоварен, преди да пристъпите към сваляне на избраната от вас игра (игри), и се закачете към него. Това става, като от Steam агента изберете View/Settings/Downloads + Cloud и промените настройката за региона по подразбиране.
Пак от там можете да оптимизирате и скоростта си за сваляне от съответното падащо меню. Ако не знаете точно каква е тя, винаги можете да използвате Speedtest.net за бърза проверка.
Настройте торент агента си и ускорете свалянето от peer-to-peer мрежи
Не че не е възможно програми като uTorrent или BitTorrent да се използват и с настройки по подразбиране – те и с тях работят добре, но ако искате максимална скорост на сваляне, ще трябва да се поровите малко в системните им менюта.
Например не е лоша идея да пуснете вградения в тях тест, за да установите максималната скорост на вашата връзка. От опциите пък изберете максимално допустимия размер връзки с налични пиъри, за да уплътните колкото може по-добре разполагаемия капацитет на линията.
От полза ще ви е и една малка програма, наречена FeyAccelerator. Тя оптимизира производителността на много от популярните торент агенти, като BitComet, uTorrent и Vuze, а с нея се борави изключително лесно.
На финала – повечето торент агенти позволяват ръчна настройка на скоростите за качване и сваляне. За оптимални резултати е добре да изберете около 75 до 85% от максималния upload капацитет на връзката ви като скорост за качване и около 85 до 95% от максималния download капацитет като скорост за сваляне.
Отново, ако не сте наясно с фактическите скорости, които ви осигурява вашият доставчик, най-бързият начин да проверите е Speedtest.
„Тънки” версии за „дебелите” програми
Не е тайна, че колкото повече се увеличават масовите скорости за сваляне, толкова по-задължени се чувстват производителите на софтуер да ги уплътнят, „тъпчейки” в тях всякакви допълнителни щуротии – кодеци, рекламни модули, ненужни инструменти. За щастие всяка такава „натлъстяла” през годините масова програма разполага с поне един супер тънък и лек аналог, който, освен че се сваля значително по-бързо (заради по-малкия си размер), заема и по-малко върху твърдия ви диск. Ето няколко типични примера:
Програма: Adobe Reader
Размер: 48.5 МВ
Алтернатива: SlimPDF Reader
Размер: 1.44 МВ
Програма: AVG Anti-Virus Free
Размер: 142 МВ
Алтернатива: Microsoft Security Essentials
Размер: 9.8 МВ
Програма: Comodo Firewall
Размер: 81.9 МВ
Алтернатива: Ashampoo Firewall Free
Размер: 8.4 МВ
Програма: Adobe Photoshop Elements (free trial)
Размер: 1.54 GB
Алтернатива: Paint.NET
Размер: 3.55 МВ
Програма: Internet Explorer
Размер: 27.3 МВ
Алтернатива: Slim Browser
Размер: 2.9 МВ