Въпреки че съм от онези киномани, които трудно биха заменили кинозалата с нещо друго, признавам, че ходенето на кино има своите доста неприятни елементи. Тесните седалки, които те поставят до хора, които сякаш игнорират филма, за да могат да хрупат пуканките и да смучат напитките си по-звучно, докато телефонът им не спира да писука, са добър пример. Точно това е и причината да търся алтернативи, като засега съм намерил две. Първата е ясна – да гледам новите филми с няколко месеца закъснение в домашна обстановка.
С втората алтернатива се запознах на 2 април, когато беше открито второто кино на Cine Grand в Sofia Ring Mall. Тя включва едно по-различно изживяване от ходенето на кино, за което си говорих с изпълнителния директор на компанията Амитабх Вардхан. Той ми разказа, че именно това е целта на Cine Grand – да предложи различно и луксозно кино изживяване. Тази цел се постига с “три ключови неща – дизайн, технологии и обслужване на клиента”.
Ако вървим по неговите точки, трябва да започнем с дизайна, който той казва, че е различен във всяко кино от веригата “с изключение на логото – то си е същото навсякъде”. В Sofia Ring Mall визията е семпла, чиста и с усет за нещо луксозно.
Далеч по-интересни ми бяха технологиите, на които залага Cine Grand, а те са учудващи. “Използваме най-доброто налично в момента, обяснява Вардхан, като всички зали са оборудвани с най-новите технологии за дигитална прожекция.” В тях влизат както някои от най-новите технологии за звук, така и дигитална система, базирана на облака. Благодарение на нея Cine Grand има гъвкавост в това, къде и кога да прожектира филми, тъй като прожекциите не са обвързани с местенето на касетки с филмова лента, която да трябва да се монтира. По отношение на звука залите на Cine Grand също се отличават с т.нар. система tri-amplification, която използва тройно усилване на звука. Вархдан обяснява, че “по принцип се използва за по-големи зали, за да има еднакви нива на звука както отпред, така и на по-задните редове. Нашите зали са сравнително малки, но все пак използваме тази система за възможно най-високо качество”.
Това обаче са детайли, на които много хора вероятно не биха обърнали внимание. Забележка, която със сигурност не се отнася за обслужването на клиентите, което всъщност е един от ключовите елементи, с които Cine Grand иска да се отличава от конкурентите си. “Ако имате някакъв проблем, можете да пишете директно на мен”, уверява Вардхан, като добавя, че не знае български, но “има кой да ми помогне, защото със сигурност искам да чета всичката обратна връзка, която получаваме, тъй като тя помага за обслужването, което искаме да постигнем”.
Той все пак е реалист и признава, че е невъзможно всичко да бъде перфектно, но “ние се опитваме да постигнем именно това”. Тази цел се базира на едно основно желание – “нищо да не причинява дискомфорт”, казва Вардхан. За целта служителите са специално обучени да обръщат внимание на дребни детайли, като чистотата в тоалетните и залите, качеството на пуканките и температурата на напитките например. “Това води до добро обслужване”, смята Вардхан.
Всъщност истински вълнуващото кино изживяване в Cine Grand се базира на няколко прости факта за залите. На първо място е това, че киното в Sofia Ring Mall има 10 зали, в които има по по-малко от 70 места. Всяко от тези места представлява разтегаем стол, който си има обичайната поставка за напитки, но и бутон, който може да го превърне в нещо по-близо до легло, отколкото до стол. Най-хубавото обаче е, че самите столове са големи, широки и сравнително далеч един от друг. По думите на Вардхан “това е първото кино в България, вероятно и в Европа, а доколкото знам и в САЩ има едва няколко, в което всички места са с такива разтегаеми седалки”.
Интересното е, че това всъщност не се отразява пагубно на цените, които варират от 6 до 13 лв. според часа, в който започва филмът. “Не искаме повече пари от клиентите си, а искаме повече клиенти, които да дойдат”, обяснява този факт Вардхан. “Идеята ни е, че гледането на филми не трябва да е като купуването на кола. Трябва да можете да гледате филм може би два пъти в месеца.”
Засега Cine Grand у нас оперира само на територията на София, като е имало и кино в Бургас, но молът, в който се е намирало, е затворил врати миналата есен. Това не спира Вардхан от намеренията му, които са, “след като вече имаме 24 екрана, целта ни е в следващите пет години да имаме 100 екрана в цялата страна. Искаме да сме във всеки голям град в България”.