"Истината е, че в интернет има място за всеки. Във вестниците, търговските центрове или по улиците търговската площ е ограничена, радиото и телевизията са ограничени в ефирното време, което не може да надвишава 24 часа за ден, повечето от фирмите, предлагащи стоки и услуги, имат работно време. Интернет ви дава свободата да минете отвъд - без ограничения в търговската площ, работното време, рекламната площ и бизнес моделите. Вие можете да създадете не само собствен бизнес, а собствена бизнес ниша, в която да сте лидер. Мястото в интернет не е ограничено и там няма привилегии – ако си добър успяваш, ако си посредствен – губиш. Най-ценното е, че интернет дава възможност на човек с мечта, силна мотивация, желание и инвестиция от 100200 лв. да се конкурира и дори да задмине корпорация, инвестирала милиони в своите проекти. Въпросът е стиска ли ви."

 

Тези няколко изречения са всъщност взети от първата страница на новата книга на Александър Ненов, озаглавена "На един клик разстояние". Нашият приятел Алекс, който има сериозен опит в интернет бизнеса у нас, издава книга, която може да ви даде стимул, да ви подтикне да започнете свои собствени проекти. Без да се притеснявате от сериозни ограничения като пари, хора, икономическа обстановка. Осланяйки се единствено на своите идеи. Подобно на Алекс (създал сайтове, като TeenProblem.Net и NasamNatam.com) и ние се вдъхновихме и заредихме с енергия за нашите бъдещи проекти.

 

 

Вижте няколко въпроса, които му зададохме специално за вас 

 

За кого е предназначена тази книга? За професионалисти, начинаещи или за всички?

Тази книга може да се консумира както от професионалисти, така и от начинаещи. Причината е, че в нея обяснявам процеса по създаване на един интернет проект от появата на желание и хрумването на идеята, през програмирането, дизайна, "подводните камъни" до управлението на вече стартиралия сайт, чак до неговата продажба. Дори хората с дългогодишен интернет стаж биха могли да намерят немалко ценна информация.

 

Може ли всеки човек с повече желание и по-малко пари да създаде успешен сайт и за колко време?

Винаги съм вярвал, че ако човек e въоръжен с ентусиазъм и смелост, няма сила, която да го спре да постигне каквото и да било. Интернет е място, където това правило важи с пълна сила, защото там има място за всеки. Ако преди време правихме всичко за първи път и когато ни потрябваше някаква функционалност, трябваше да си я програмираме сами, то сега има изключително много ресурси, от които можем да черпим идеи и готови решения. Само липсата на желание може да ни спре да постигнем своята интернет мечта. Чисто технически въпросът вече не стои на дневен ред, тъй като софтуер, който може да задвижи нашия проект, може да бъде купен или изтеглен безплатно и инсталиран за по-малко от час. Ако имате излишни пари, време и нерви, можете да минете по сложния път и да си разработите система от нулата така ще имате удоволствието да допуснете всички възможни грешки, които са допускали и гореспоменатите софтуерни системи преди години. Умните хора се учат от опита на другите, глупавите от своя вие изберете в коя категория ще се позиционирате при старта на следващия си проект.

 

Кой е най-големият и сериозен онлайн проект, в който си участвал?

Трудно е да преценя дали TeenProblem.net или NasamNatam.com. Причината е, че първият бе продаден за 100 000 лв. на "Инвестор БГ" АД преди години, а до момента в който го менажирах, достигахме до над 45 000 уникални посетители на ден и 98% пазарен дял. Този сайт е толкова силен, че няма как да бъде изместен от своята ниша дори и ако нищо не се прави по него 12 години. Вторият също е безспорен фаворит в своя сегмент и има значително по-добре развит бизнес модел. Още повече, че  туристическият пазар е значително по-динамичен от медийния и там най-доброто предстои.

 

Кое според теб е най-полезното, което би искал читателите да научат от цялата книга?


Като интернет потребител аз имам нужда от нови и свежи проекти, които да ползвам сайтове, услуги, магазини, социални мрежи. Това, което искам от хората, е те не само да прочетат книгата и да се възхищават на добрите примери, които съм им дал, а да се вземат в ръце и да реализират своите идеи. Така ще спечелим всички те ще печелят от своите проекти, а ние, интернет потребителите, ще спечелим нови и интересни продукти и услуги, които ще улеснят и подобрят живота ни в мрежата.

Ако с днешна дата се наложи да създаваш нов онлайн проект, какви са първите стъпки, които ще предприемеш, за да започнеш?

 

Първо ще отида на почивка в Поморие и ще практикувам "събуждане следобед", както се пее в песента. Там имам навика да се отпускам максимално и да дам свобода на въображението си. Записвам си всяка хрумнала ми идея, независимо колко е абсурдна, нереално сложна или глупава. Втората стъпка ще е да събера някои от най-близките си хора и да обмислим как бихме могли да реализираме въпросния проект. След няколко дни умуване и изчистване на плана просто сядаме и започваме работа. При този бърз подход често се допускат грешки, но само след дни вече си на пазара и печелиш потребители. Те откриват твоите грешки, недостатъци, съветват те и само след месец-два с помощта на потребителите сайтът става перфектен, но по времето на усъвършенстване той е набирал скорост. Истината е, че дори и да обмисляме един проект 2 години, преди да го пуснем с идеята да не допуснем нито една грешка и да сме перфектни, в момента, в който той види бял свят, се откриват истинските слабости и на софтуера, и на дизайна, а и на идеята като цяло. Така се установява, че тези задълбочени анализи са излишна загуба на ценно време. Защото интернет е състезание на много бързи обороти - всяка секунда в бокса ни повече от необходимото може да ни коства бъдещето.

 

Кое прави един сайт наистина успешен – парите или желанието за успех? Или на кое да обръщаме повече внимание отначало – на инвестициите или на добрата идея?


Няма ли мотивация в екипа, който прави сайта, всеки инвестиран лев ще бъде пропилян и обратното дори и без пари един сайт може да стане лидер в мрежата, стига екипът му да дава мило и драго за това. Когато казваме обаче пари и желание, не трябва да пропускаме и личния труд. Парите може и да не присъстват физически при направата на един интернет проект, но инвестираният труд е нещо, от което се нуждаем, и макар да казваме, че сайтът ни не е струвал пари, е важно да знаем, че ще ни струва други, нематериални активи, като например  време, нерви и не на последно място спокоен сън. Това са основните ресурси, които съм инвестирал във всеки един от своите проекти, а те от своя страна ми се реваншират, като ми осигуряват финансов ресурс, чрез който мога да си осигуря повече свободно време, по-малкото стрес и спокоен сън. Кръговрат на ресурсите.

 

Според теб дали в България към момента съществуват „неразработени ниви“, ниши, в които не е инвестирано достатъчно и може да се създаде силен сайт. Такъв, какъвто потребителите не само да харесват, но и да имат нужда от него?


Макар и да сме залети от медийни сайтове и те да се пръкват по-често, отколкото дупките по софийските улици, аз твърдо стоя зад мнението, че бъдещето е в предлагането на онлайн услуги. Тази ниша може да нараства до безкрайност, защото нейният размер зависи изцяло от въображението на предприемачите. За да се създаде обаче подобен проект, се искат много усилия, много знание и предварителна подготовка.

 

Кое е по-важно за един сайт: да събере първо огромно количество верни читатели и след това да прави инвестиции и да печели или обратното? И изобщо възможно ли е това?


Забравете за печалбата на този етап! Гледайте потребителят да е доволен и парите сами ще дойдат. Фокусирането над финансовите резултати ще ви разфокусира от идеята. Ако правите сайт без добра идея и мисия, можете да се сбогувате с грандиозните си планове за хиляди потребители на ден и големи печалби. Най-важното е да спечелите верни фенове, а те се печелят не с бъдещи финансови резултати, а с идеи и кауза. Важно е да ги спечелите, защото не вие ще развивате сайта си, а вашите потребители. Те са хората, заради които проектът ви съществува, те са тези, които го развиват, и те са тези, които могат да го унищожат, ако той вече не отговаря на техните желания. Не са малко примерите в родната мрежа, а и по света на компании с милиони инвестиции и екипи от професионалисти, които рухват изведнъж и проектите им дори не остават в паметта на потребителите. В обратната крайност са проекти на ентусиасти, които са стартирали за удоволствие и с вяра, че правят нещо смислено, и впоследствие са станали млади милионери.