Днес ще говорим за софтуера с отворен код и Kubernetes, баланса между работа и личен живот, за важността компанията ти да те разбира, за увлекателни подкасти и BBQ. Нашият гост днес е Орлин Василев, Software Infrastructure Engineer във VMware.

Здравей, Орлине, ще се представиш ли? Титлата ти е доста респектираща – Software Infrastructure Engineer, но какво всъщност се крие зад нея?

Казвам се Орлин Василев, по-познат в ИТ средите като Orlix. Работя в технологичната сфера повече от 15 години. Последните 3 години съм Software Infrastructure Engineer във VMware, като една от основните ми задачи в компанията е създаване на automation на инфраструктура за продукти на компанията. Освен техническата ми роля в компанията участвам в набиране на нови кадри, провеждам обучения и участвам в много други обществено значими проекти.

 

Какво те мотивира в работата ти във VMware?

Един от най-важните мотиватори е супер готината инженерна култура в самата компания. До голяма степен решенията се движат от инженери, които определят курса на развитие. Освен това VMware предоставя страхотни възможности за развитие на служителите си като технологични професионалисти, така и социалноотговорни личности.

 

Ти си посланик на Сloud Native Computing Foundation (CNCF) за България и софтуера с отворен код, както и организатор на един от най-големите ИТ meetup-и в България. Би ли ни разказал повече за това?

CNCF (Cloud Native Computing Foundation) е общност, поддържаща развитие на различни технологии с отворен код като Kubernetes и активно подкрепена от VMware. Философията на open source подпомага създаването на най-иновативни технологии, свободно достъпни за обществото. Аз съм посланик на CNCF в нашия регион и се радвам за възможността да работя с Kubernetes във VMware. Kubernetes, първоначално изработен от Google, в момента е приложим в целия свят, като дава възможност за създаване на приложенията at scale.

Преди две години започнахме да организираме технологични meetup-и на тема Kubernetes – първоначално имахме 7 участници, а днес те са повече от 1000. Темата е много интересна за ИТ общността в България, а екипът ни е много мотивиран да споделя познанията си. До момента имаме 14 успешни meetup-a с качествено съдържание и интересни лектори, а за догодина планираме и двудневна конференция – следете каналите ни, за да разберете кога ще се случи – https://www.meetup.com/Cloud-Native-Computing-Bulgaria/

 

Как VMware подкрепя каузата ви?

VMware глобално е един от големите спонсори на CNCF – така че поначало сме част от каузата. Един от основните приоритети на VMware България е споделяне на ноу-хау и добри практики и подкрепа на инициативи, чрез които ИТ хората да се запознаят с най-новите технологии и иновативни проекти. Затова и лесно си партнираме при организацията на нашите meet-ups.

 

Разкажи ни за другата ти страст, която е доста различна от ИТ сектора и отворения код, а именно барбекюто?

Съдружник съм в Barbecue Brothers – ресторант с автентично американско BBQ в центъра на София. Ние сме бърбън бар и си партнираме с локални крафт пивоварни. Това е страст, която се развиваше в мен с години, и наскоро дойде моментът, в който трябваше да взема решение дали да си остане хоби, или да се превърне в нещо повече.

 

Барбекю, работа в международна компания, посланик в CNCF и софтуера с отворен код – хората казват, че да си мултифункционален значи да се проваляш на много фронтове, но това явно не важи за теб. Как успяваш да съчетаеш толкова много неща и едновременно с това да обръщаш внимание на семейството си?

Подредил съм приоритетите си по следния начин: семейство ми (разбира се), VMware, бизнес и всички останали проекти, в които участвам. VMware ми позволява да постигна баланса между тях, като например предоставя възможност за гъвкаво работно време и home office. Разбира се, всичко е въпрос на сериозна вътрешна дисциплина и умно разпределение на времето, така всеки елемент в работния и личния ми живот получава достатъчно внимание. Това за мен е изключително ценно в една компания.

 

Би ли споделил методи, базирани на опита ти, за успешен баланс между работа, проекти и семейство?

Мога да споделя навика, който съм си изградил с годините – „ако правиш нещо, фокусирай се само върху него“. Когато работя по проект за VMware – се фокусирам само и единствено върху него, след това отделям време за някои от другите си проекти или семейството си. Това е т.нар. метод Тimeboxing, който прилагам, и той работи много добре за мен.

 

През последната година светът се промени и това не е новост – ИТ компаниите се оказаха едни от най-подготвените за промяната, още повече, че много от тях функционират вече в подобен режим, но въпреки това всички се изправяме пред много предизвикателства – какви бяха те за теб и екипите на VMware? Какво би посъветвал другите мениджъри и собственици на бизнес?

Използваме най-добрите управленски практики в сферата, например в екипа ми физически се намираме на всички възможни континенти в 5 времеви зони и успяваме да постигнем много добър работен процес чрез продуктивна комуникация. Задачите се обсъждат от максимално голям кръг от хора в открита конструктивна среда – така се вземат информирани разумни решения. Прилагаме практики и от open source света, например екипът ни е разделен вътрешно на по-малки екипи и всеки един от тях работи по конкретен проблем, което води до по-голяма ефективност.

Ако искате да сте част от екипа на Орлин, вижте отворените позиции ТУК!

 

Препоръчай ни подкаст?

Препоръчвам TGI Kubernetes – видеокаст, воден от наши инженери, които са част от community-то. Много често го води и самият Джо Бейда, който е един от създателите на Kubernetes. Бих препоръчал и подкаста на Red Hat – PodCTL, в който също се обсъждат сериозни теми и е насочен към OpenShift – тяхната дистрибуция на Kubernetes.

А за феновете на барбекюто бих препоръчал BBQ Beat – доста приятен за слушане подкаст, в който се обсъждат тенденции, марки и разбира се – храна!:)

 

Чуйте цялото интервю с Орлин в епизод 18 на HiCast:

Снимки: Личен Архив