В последните няколко години интернет пазаруването преживя истински бум и се превърна в мания за хиляди хора по света. Удобството да пазаруваш без дори да ставаш от фотьойла в дома си наистина е незаменимо, но тази мода предостави десетки начини на измамниците да се доберат до личните ви данни и да източат парите от кредитната или дебитната ви карта. Ето защо се чувстваме задължени да ви дадем няколко полезни практически съвета, как да пазарувате безопасно в необятното интернет пространство.

 - Информирайте се добре относно интернет аукционите като цяло и по-специално правилата на сайта, от който възнамерявате да купувате.
- Уверете се че компютърът, който използвате е добре защитен има надеждна и с обновен пакет антивирусна система и защитна стена.Ако използвате публичен или служебен компютър, след като свършите с пазаруването, изтрийте всички временни интернет файлове и въведените пароли.
- Пазарувайте само от сайтове и търговци, които са ви били препоръчани от познати и приятели или имат доказано добра репутация.
- Използвайте доказано сигурни методи за плащане като PayPal и пазарувайте от търговци, регистрирани в тази система. Тя при проблем със стоката ви гарантира връщане на пари до определена стойност, според региона в който се намирате. Българският вариант на PayPal е еPay. Тези системи са надеждни, тъй като след като се регистрирате и кредитната/дебитната ви карта бъде проверена, при пазаруване търговецът няма достъп до номера и валидатора й.
- Винаги имайте едно на ум, ако дадена стока се предлага на прекалено ниска цена и се вслушвайте в препоръките на аукционните сайтове като ebay. Тяхната политика е да проверяват обстойно продавачите и при нередност да прекратяват регистрациите им. Така че, ако случайно търговецът, за чиято стока наддавате бъде изтрит от системата, но въпреки това се свърже с вас, за да приключите сделката, силно препоръчително е да не го правите. Вероятността така да ви измамят или източат кредитната ви карта е много голяма.
- Когато пазарувате в ebay от продавачи от Азия и Америка задължително проверявайте рейтинга на продавача и коментарите, оставени от купувачите за него. Важно е също да проверите и местонахождението на доволните купувачи т.е. има ли доволни клиенти от България, Източна Европа или Европа като цяло.
- Силно препоръчително е да избягвате да пазарувате от интернет магазини, които изискват плащане с кредитна карта, при което се налага да въведете номера и валидатора й. Ако все пак се решите на такава стъпка, съберете всички достъпни данни за търговеца(реален адрес, телефони за връзка и т.н.) и задължително ги запазете до получаване на стоката
- Прочетете добре Privacy Policy, които предлага търговецът. Също така се запознайте с условията за рекламация и връщане на стоката, ако тя не отговаря на описанието или има видими дефекти.
- Уверете се, че сте сметнали точно колко ще ви струва продукта, заедно с разходите за доставка и евентуални застраховки, тъй като в някои случаи цената на доставката може да превишава многократно цената на продукта.
- След като се регистрирате в аукционни сайтове, внимателно проверявайте съдържанието на електронната си поща. Измамниците все по-често използват фалшиви e-mail съобщения от името на различни интернет магазини, в които ви приканват да потвърдите или попълните наново личните си данни заедно с номера на кредитната ви карта. Ето защо преди да отговорите на покани от този тип е добре първо да проверите дали адресът, от който е изпратено съобщението, съвпада на 100% с посочения в сайта на магазина и дори се възползвайте от евентуална опция да се свържете па телефона с продавача за разрешаване на възникналото недоразумение.


От Елена Михайлова


Пълният текст в списание HiComm

Тагове: