Свърши ли вече кризата и можем ли да се надяваме, че през тази година икономиката ни и по-конкретно технологичният бранш ще излязат от стагнацията? Специалистите са оптимисти, че е реално да усетим раздвижване и дори да достигнем нивата от 2008 г. Крайните потребители вече дават индикации, че за тях психологически кризата е отминала, остава само да се съвземе и бизнесът, а банките да възстановят кредитирането. Какво още ще се случи през 2010 г. - HiComm попита мениджърите на големите технологични компании и ви представя техните пълни отговори.

Огнян Киряков, генерален директор на Майкрософт България:

2010 г. ще мине под знака на масовото мигриране към Windows 7 и Office 2010. През 2010г. ни предстови нова вълна от пускане на още нови продукти, Microsoft SharePoint Server 2010, Microsoft Visio 2010, Microsoft Project 2010, Visual Studio 2010, Team Foundation Server 2010, .NET Framework 4, Silverlight 4, SQL Server 2008 R2.

Ще продължи инвестирането в системи за подобряване на бизнес и административните процеси. Компаниите ще продължат да търсят начини за съкращаване на разходите за пътуване чрез въвеждане на технологии за онлайн общуване чрез глас, видео, споделяне на документи и приложения. Използването на комбинацията от Windows 7 и Office 2010 ще предостави на потребителите иновативни инструменти за повишена бизнес продуктивност, чрез които да изпълняват всекидневните си задачи още по-лесно и бързо. Ще възникват нови възможности за сътрудничество между служителите на организациите, за споделяне на документи, проекти, процеси и т.н. Ще продължи процесът по уеднаквяване на начина на ползване на трите екрана - компютър, телефон и браузър. Потребителите искат достъп до важната за тях информация от практически всяко място и ние им предоставяме инструментите за това, независимо дали в момента имат достъп до компютъра си, телефона или уеб браузъра.

През 2010 г. електронните услуги ще са все по-масови и по-достъпни. Смятам, че въвеждането на електронния подпис, вграден в новите документи за самоличност, би било предпоставка за повишено търсене на електронни услуги, а това би било много полезно за развитието на цялата ИТ екосистема в България.

Друга тенденция, която ще се развива е, че софтуерът се разработва с идеята за постигане на устойчиво развитие и опазване на околната среда. Например новият Windows 7 увеличава енергийната ефективност и спестява разходите. Софтуерът обединява енергийно ефективни механизми, които дават възможност на потребителите успешно да управляват консумацията на енергия в продуктите и приложенията, независимо дали в момента е в режим на работа или не, като намалява консумацията до възможно най-ниското ниво. Тези качества увеличават и живота на батериите на лаптопите.

 

 

 

 

Тагове: