
Gallery "2670"
Според публикувания 13-и доклад на Комисията за напредъка на единния пазар на телекомуникационни услуги Дания, Финландия, Нидерландия и Швеция са световни лидери по високоскоростен интернет с проникване, надхвърлящо 30 % в края на 2007 г. България е на последното място от 27-те страни в Съюза със 7,6 процента при средни 20 процента за ЕС. Преди нас са страни като Румъния с 9,8 процента, Словакия с 8,8 и Полша с 8,4 процента.Дания отбелязва 35,6 процента проникване на високоскоростен интернет, Финландия е с 34,6, Холандия е 34,2, Швеция 31,2 и Великобритания с 25,7 процента. Тези държави от ЕС, както и Белгия, Люксембург и Франция имаха по-високо проникване на високоскоростен интернет в сравнение със Съединените щати (22,1 %) през юли 2007 г.
В Европейския съюз бяха разкрити 19 милиона линии за високоскоростен интернет през 2007 г., което съответства на повече от 50 000 домакинства всеки ден .Секторът на високоскоростния интернет генерира приходи, оценени на 62 милиарда евро
Европейският модел на регулиране е замислен така, че да се увеличи конкуренцията на пазара на телекомуникационни услуги и това определено започва да дава резултати - заяви Вивиан Рединг, комисар по въпросите на телекомуникационните услуги. -Все пак работа все още не е свършена.Достъпът до фиксираната телефонна мрежа е ограничен за конкуренцията, като до 86,5 % от потребителите са обслужвани от инфраструктурата на историческия оператор. В допълнение независимо, че технологиите, използвани за телекомуникационните услуги, не признават граници, само 30 % от бизнеса на основните оператори в ЕС е на чуждестранния пазар.Това показва, че все още ни липсва привлекателен единен пазар за бизнеса и услугите на европейско равнище, така че трябва да увеличим нашите усилия за намаляване на регулаторните граници в Европа.Само чрез отварянето на единния пазар за бизнеса, Европа ще стане конкурентоспособна и потребителите ще се възползват от широк избор от многобройни и достъпни услуги.
Докладът за напредъка с днешна дата представя моментната картина към декември 2007 г. на Европейския единен пазар на телекомуникационни услуги, основана на факти и цифри, получени от националните регулатори на телекомуникационни услуги и пазарните участници.
Секторът на телекомуникационните услуги има оборот от почти 300 милиарда евро (2 % от БВП на ЕС) и ръст от 1,9 % през последната година.През 2007 г. за пета поредна година инвестициите в сектора нараснаха, като надхвърлиха 50 милиарда евро (съизмерими с тези в САЩ и по-високи от тези в Китай и Япония, взети заедно).
Секторът на мобилните комуникационни услуги продължава да заема най-голям дял от пазара на телекомуникационни услуги, с ръст на приходите от 3,8 %и сега възлизащи на 137 милиарда евро. Проникването на мобилните услуги се увеличи с 112 % в сравнение с 103 % през 2006 г. Проникването на мобилни услуги от трето поколение (3G) се удвои до 20 % през 2007 г. и в момента се изразява в повече от 88 милиона абонати.С развитието на 3G, мобилните услуги за предаване на данни нараснаха с около 40 %.
Приходите от фиксирани гласови телефонни услуги намаляха с 5 % в сравнение с 2006 г., тъй като потребителите се ориентират към ползване на мобилни и интернет услуги.Все пак операторите, предлагащи фиксирани услуги, бяха компенсирани от силния ръст на техните услуги за високоскоростен интернет, донесли приходи от 62 милиарда евро.
Намаляването на цените на мобилните гласови услуги с до 14 % отразява намаляването на цените за терминиране в мобилна мрежа, плащани от един оператор на друг за обаждания между техните мрежи, настъпило в резултат от намесата на националните регулатори на телекомуникационните услуги.На потребителите също се предлагат оферти, включващи повече услуги. 13 % от европейците се абонират в момента за няколко услуги, плащайки една обща сметка, 12 % имат телевизионни услуги в техния пакет, 23 % гласови телефонни услуги, 6 % мобилни телефонни услуги и 24 % достъп до интернет.
Преносимост на номера смяна на оператора без смяна на номера е възможно за потребители на фиксирани и мобилни услуги навсякъде освен в България и Румъния. 12 милиона клиенти са сменили своя оператор през 2007 г.
Коментари (0)