По време на Експото тайванският лидер показа, че е готов както за промените в Windows света, така и за най-новото в Google лагера. Това, разбира се, не е изненада за технологичен гигант от ранга на Asus, но е показателно за нетипичното положение, в което големите ОЕМ компании се оказаха през последните няколко години.
Уловени под кръстосания огън на разгорялата се Google – Microsoft – Apple – Amazon война, компании като Asus трябваше да мислят много бързо (и много оригинално), за да наваксат хаоса, предизвикан от изключително резките и трудно предвидими завои на висшата хардуерна мода, диктуваща тренда на потребителските предпочитания.
Обективно погледнато, Asus е сред най-добрите примери в това отношение – компания, която не просто следва пазара, а реагира активно на промените в него, стараейки се не просто „да следва лидерите”, а сама да бъде лидер.
На CES (а преди това и на IFA) видяхме достатъчно примери в това отношение, един от най-актуалните сред които е новият Transformer AiO. Докато повечето производители се стремят най-вече и основно да задържат главата си над водата, панически диверсифицирайки продукцията си, стараейки се да балансират, доколкото е възможно, между множеството враждуващи софтуерни лагери, Asus излязоха с цяла серия, меко казано, елегантни решения, позволяващи на феновете им да притежават най-доброто от два свята.
След PadFone (съчетаващ смартфон и таблет в едно) или Taichi (ултимативният таблет/ноутбук хибрид) Asus за пореден път демонстрират оригинална дизайнерска концепция, която е едновременно толкова изумително проста и невероятно гениална, че ни оставя да се чудим как не е хрумнала на повече хай тек производители.
На пръв поглед Transformer AiO изглежда като класическа настолна компютърна система от силно интегриран тип (всичко в едно). Когато се използва като такава, тя представлява пълноценно РС, работещо под управлението на Windows 8, оборудвано с Intel Core процесор от последно поколение, видеокарта Nvidia GT 730M и висококачествена аудиосистема Asus SonicMaster.
Интересното е, че страхотният 18,4-инчов Full HD IPS дисплей на модела може да се отделя от стойката си, при което той се превръща в класически таблет, използващ Tegra 3 платформа в комбинация с Android 4.1!
Не по-малко впечатляващ е и мобилният хибрид VivoTab Smart ME400C, който се очертава като доста силен конкурент на Microsoft Surface Pro. Всъщност последното изречение може би ви е прозвучало малко странно, тъй като е доста спорно кой кого конкурира в този случай. Нека не забравяме, че оригиналната идея за таблет в комбинация с пълноформатна докинг клавиатура всъщност принадлежи на Asus – Surface концепцията дойде доста по-късно.
Точно по тази причина Asus трудно могат да бъдат обвинени в „плагиатство” или „копиране на идеи” – напротив. Предлагайки една по-добра алтернатива на Surface в лицето на VivoTab, компанията реално усъвършенства собствения си дизайн.
Един от най-големите плюсове на VivoTab, който веднага се набива в очи, е значително по-удобната за работа докинг клавиатура. Хардуерът, който хибридът използва, също е доста стабилен: двуядрен Intel Atom процесор от последна генерация и тактова честота 1.8 GHz, 2 GB RAM, 64 GB вградена памет (плюс microSD опция за разширяване), 10-инчов дисплей с висококачествена IPS матрица и резолюция 1366 х 768 пиксела, както и вградена 8 МР камера с LED светкавица и опция за Full HD видеозапис.
Същевременно Asus активно работят и на Android фронта. След стратегическото партньорство с Google, довело до разработката на страхотния Nexus 7 таблет, на CES видяхме и други любопитни продукти от този клас. Освен очаквания минидок за Nexus 7 (плод на партньорството с Google), Asus демонстрираха и друго интересно устройство: Google TV Qube.
С негова помощ ще можете на практика да превърнете всеки телевизор в Smart TV и да се възползвате от множеството полезни и забавни опции на Android.
Според Asus, Google TV Qube е първият по рода си модел с Google TV 3.0 и благодарение на него получавате пълноценна Android поддръжка за вашия телевизор, в това число опция за уеб сърфиране с Chrome, гледане на live TV предавания онлайн, както и достъп до всички Google Play ресурси, в това число и игри.
Ако се чудите как бихте могли да ги играете, отговорът се крие в уникалното дистанционно управление на Google TV Qube, което разполага не само с пълноформатна QWERTY клавиатура, но и с напълно функционален мултитъчпад.
След всичко казано бихме могли да заключим следното: прекрасно би било повече компании в хай тек бранша да възприемат философията на Asus – вместо да клонират идеи, да се стараят да иновират; да търсят начини да подобрят вече постигнатото; да откриват различното дори в най-познатото. Видно е, че съвременният хай тек свят силно се нуждае от подобни неща.