Gallery "5133"
Интернет е перфектният капан за хипохондриците, тъй като там те много лесно могат да намерят доказателства за своите съмнения. Американски учени определят това състояние като киберхондрия: заразените не правят нищо друго, освен да проверяват симптомите си в Google.Йорк Шелер е сигурен че има рак на белите дробове. 35-годишният мъж е поставил сам диагнозата си, с помощта на уебпортал, тъй като има повечето от споменатите симптоми като усещане за слабост и болки в гърдите.
Учените, които се занимават с хората хипохондрици, споделят, че интернет е първата спирка на повечето, които имат страхове или подозрения, че са болни от нещо. Проблемът се състои в това, че в Google например, на всяко оплакване, може да се намери подходяща болест, която в най-голям процент от случаите не е вярна. За съжаление, интернет се явява и като капан, за хора, които съвсем не са хипохондрици, но много от разказаните истории, които могат да се прочетат, ги карат да се чувстват несигурни в собственото си здраве.
Браян Фалон от Колумбийския Университет в Ню Йорк измисли специален термин за тези хора - киберхондрици. Той и неговият екип определят това състояние като порочен кръг, който се състои в постоянната проверка на различни оплаквания онлайн, което също така бързо може да доведе до пристрастяване.
Хората, които поддържат здравните портали от своя страна обясняват, че тяхната единствена цел е да направят нещата по-ясни за хората и да им дадат повече информация за съмненията им. Специалистите съветват да не вярваме на всичко, на което се натъкнем в интернет, тъй като прибързана диагноза като разстройство и болки в корема е невероятно да бъде рак на червата.
Текст: Любена Антонова
Коментари (0)